104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Mikstacie

Punktualnie o godzinie 18.00, 27 grudnia br. rozpoczęły się uroczyste obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Mikstacie. Mszę św. za Ojczyznę i ku czci powstańców wielkopolskich odprawił kapelan 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp., a zarazem proboszcz parafii mikstackiej ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Organizatorami uroczystości byli: Henryk Zieliński – Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat oraz 1 Szczep ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich.

Harcerze z drużyn 1 Szczepu wystawili poczet proporcowy oraz drużynę w mundurach i uzbrojeniu z okresu Powstania Wielkopolskiego, którą dowodził komendant 1 Szczepu phm. Mariusz Ciechanowski. W jej skład wchodzili: pwd. Bartosz Mucha, ćwik. Filip Doliński, ho. Kacper Saturski. Delegacjami Szczepu z drużyn w Ostrzeszowie, Bukownicy i Mikstacie dowodził pwd. Mateusz Ciechanowski .

Po uroczystej mszy wszyscy udali się w kolumnie marszowej na mikstacki Rynek, a stamtąd pod UMiG oraz na cmentarz. Wszędzie w tych miejscach harcerze wystawili warty a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Na budynku Urzędu Miasta i Gminy Mikstat jest pamiątkowa tablica, która upamiętnia wyjście 3 Mikstackiej Kompani powstańczej do walk, bo właśnie z pod tego budynku 90 mikstaczan ruszyło do boju a ich szlak zakończył się w walkach z bolszewikami 1920 r. Z Mikstatu harcerze udali się do Ostrzeszowa, gdzie komendant 1 Szczepu wraz z delegacjami harcerzy naszych drużyn zapalili znicz oraz złożyli kwiaty na ostrzeszowskim Mauzoleum upamiętniającym czyn powstańczy i poległych powstańców.

Tekst i zdjęcia ze strony 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich na FB.Skip to content