Bożonarodzeniowe tradycje – konkursy

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia różnić się będą od tych obchodzonych choćby przed rokiem. Izolacja społeczna spowodowana pandemią koronawirusa wymusza na nas konieczność ograniczenia kontaktów zawodowych i prywatnych. Nie będzie zatem w okresie przedświątecznym tradycyjnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń i spontanicznych uścisków.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) chcąc przywołać chociażby w części atmosferę Świąt Bożego Narodzenia serdecznie zaprasza do udziału w konkursach nawiązujących do bożonarodzeniowych tradycji kulinarnych i artystycznych Wielkopolski: w konkursie na świąteczną potrawę oraz na ozdobę świąteczną. Podobne konkursy były organizowane podczas corocznych Wieczerzy Wigilijnych Środowisk Wiejskich, wtedy to konkursowe potrawy przeznaczane były na degustację dla uczestników spotkań, a ręcznie przygotowane ozdoby stanowiły wystrój miejsc, w których odbywało się spotkanie przedstawicieli środowisk wiejskich z całej Wielkopolski. W tym roku konkurs przybierze inną formę poprzez przygotowanie dokumentacji fotograficznej i multimedialnej z procesu przygotowania potrawy czy ozdoby. Materiał ten zostanie oceniony przez Kapitułę Konkursu i na tej podstawie przyznane zostaną nagrody.

Oba konkursy skierowane są do Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń prowadzących działalność na terenach wiejskich oraz do osób indywidualnych zamieszkałych na terenach wiejskich województwa Wielkopolskiego.

Przedmiotem konkursu na potrawę świąteczną jest przygotowanie wypieku lub potrawy związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Powinna to być regionalna potrawa zwyczajowo przygotowywana w okresie świąt. Powinna być przyrządzona w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem lokalnych produktów. Istotą konkursu jest dotarcie do oryginalnych przepisów, stanowiących przykład naszego dziedzictwa kulinarnego. Uczestnik konkursu zobowiązany jest przesłać przepis na potrawę oraz zdjęcia lub filmik dokumentujące jej przygotowanie.

Przedmiotem konkursu na ozdobę świąteczną jest przygotowanie ozdoby związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Celowo nie precyzujemy rodzaju ozdoby, ważne aby była wykonana ręcznie, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i powinna nawiązywać do wielkopolskich tradycji. Uczestnik konkursu zobowiązany jest do przekazania zdjęć lub filmu dokumentującego powstanie ozdoby oraz jej szczegółowego opisu wraz uzasadnieniem jej związku z tradycją i regionem, a także wyszczególnieniem materiałów, które zostały użyte do jej przygotowania.

Konkursy będą trwały od 29 listopada do 6 stycznia, a wiec przez cały okres adwentu i świąt aż do Święta Trzech Króli. Ostatecznym terminem na przesłanie zgłoszenia jest 10 stycznia 2021roku. Rozstrzygniecie planowane jest na 2 lutego 2021 roku. Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres wirkol@wir.org.pl

Nadesłane materiały zostaną na bieżąco publikowane na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz w mediach społecznościowych i posłużą do promocji wielkopolskich tradycji związanych z tym najpiękniejszym okresem w roku. Dla autorów najciekawszych prac przygotowane zostaną nagrody w postaci bonów konsumpcyjnych o wartości 200 zł.

Organizatorem konkursów jest Wielkopolska Izba Rolnicza, a partnerem Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

Szczegółowe informacje o obu konkursach znaleźć można w regulaminach oraz pod nr tel. 733 170 780 lub e mail wirkol@wir.org.pl.

Do pobrania Regulamin i Karta ZgłoszeniaSkip to content