Centralne Obchody Wybuchu Powstania Wlkp w Warszawie 28.12.2019 r.

Na zaproszenie harcerskiego środowiska seniorów harcerskich pojechaliśmy na centralne obchody Powstania Wielkopolskiego do Warszawy. Jedenastoosobowy patrol reprezentował wszystkie środowiska naszego Szczepu.

Delegacja złożyła kwiaty od 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im.Powstańców Wlkp przed Grobem Nieznanego Żołnierza .Mieliśmy piękny wieniec z żywych kwiatów w kształcie naszego Wielkopolskiego Trefla. Złożyliśmy też kwiaty i zapaliliśmy znicz na Mauzoleum ku czci Powstańców Wlkp na Powązkach którzy walczyli i polegli w wojnie z Bolszewikami w 1919-1920 r . Udaliśmy się też na kwatery harcerzy Powstańców Warszawskich gdzie złożono kwiaty.

Cały patrol wraz z seniorką dh Jolantą Paruch- Kulczycką ruszył alejkami cmentarza. Dh Jola to skarbnica wiedzy która nam przekazywała. Można by słuchać godzinami jej opowieści bo praktycznie każdy grób to oddzielna historia ,każda kwatera to inny pododdział inne zgrupowanie walczących harcerzy, powstańców. Niestety mieliśmy czas ograniczony ale już myślimy o przyjeździe do Warszawy i spotkaniu z seniorami całym naszym Szczepem. Byliśmy też w grobowcu na Łączce w której spoczywają szczątki bestialsko pomordowanych Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia którzy w końcu po latach godnie spoczęli w poświęconym miejscu.

Wracając odwiedziliśmy tez groby ofiar katastrofy Smoleńskiej . Spoczywa tam śp mjr ” Moskwa ” kolega naszego Komendanta Szczepu i zawsze gdy jesteśmy na Powązkach dh Mariusz idzie odwiedzić swojego kolegę oraz groby kolegów pilotów.
Wizyta w Warszawie powoli dobiegała końca bo jeszcze kawał drogi powrotnej przed nami . Pożegnaliśmy się z naszą seniorką oraz dh Marysią i dh Mirosławem i ruszyliśmy w drogę powrotną do Mikstatu pełni dumy z dobrze wykonanego zadania 🙂

FOTO : dh Katarzyna SabatowskaSkip to content