Flaga Mikstatu załopocze na wietrze w Forcie Knox

Gen. dyw. Adam Joks zabiera do słynnego Fortu Knox w stanie Kentucky flagę z herbem rodzinnego miasta podarowaną mu przez Henryka Zielińskiego, burmistrza Mikstatu. Generał Joks został niedawno zastępcą dowódcy V Korpus Armii Stanów Zjednoczonych i jest pierwszym współczesnym polskim oficerem wysokiej rangi w dowództwie sił zbrojnych naszego sojusznika.

Przed wylotem do USA, gdzie przez 2 lata będzie służył w dowództwie jednego z największych zgrupowań US ARMY, generał odwiedził Mikstat i spotkał się z włodarzem rodzinnego miasta. Burmistrz Henryk Zieliński pogratulował gościowi zaszczytnego awansu i wręczył kilka gadżetów promocyjnych miasta i gminy, między innymi flagę Mikstatu, kubek, folder oraz wpinkę do marynarki z herbem miasta. Generał Joks zrewanżował się burmistrzowi generalskim ryngrafem i medalem. Podczas rozmowy panowie wspomnieli także postać pochodzącego z Mikstatu płk. Stefana Szymanowskiego, który w czasie II wojny światowej został komendantem amerykańskiej szkoły komandosów. – Generał Adam Joks jest jednym z najlepszych i najważniejszych ambasadorów Mikstatu. Zawsze pamięta o swoich korzeniach, myślę nawet że jest z nich dumny. Może być wzorem polskiego oficera, ale także lokalnego patrioty, dla którego rodzinne miasto jest symbolicznym gniazdem, z którego wyruszył na podbój świata i do którego zawsze chętnie wraca. Mam nadzieję, że flaga Mikstatu, którą generał zabiera do USA pojawi się na maszcie i załopocze na wietrze w dniach świątecznych dla Mikstatu, czyli 16 sierpnia i 27 grudnia, kiedy świętujemy dzień patrona św. Rocha oraz rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego – mówi burmistrz Zieliński.

Gen. dyw. Adam Joks w czasie swojej dwuletniej misji w dowództwie V Korpusu US Army będzie stacjonował w Forcie Knox w stanie Kentucky, jednej z najsłynniejszych i największych baz amerykańskich sił zbrojnych. – V Korpus to jedno z najważniejszych zbrojnych ramion amerykańskiej armii, a jego dowództwu podlega 100 tys. żołnierzy. W Fort Knox znajduje się także skarbiec banku federalnego, w którym zgromadzone są sztaby złota z rezerwy federalnej, których pilnie strzeże specjalny oddział złożony z 1000 żołnierzy. Postaram się sprawdzić czy prawdą jest, że każdy, kto odwiedzi skarbiec dostaje na pamiątkę sztabkę złota – obiecał burmistrzowi Zielińskiemu generał Joks.

PK

Burmistrz Henryk Zieliński (z lewej) wręczył generałowi Adamowi Joksowi flagę mikstacką.
Burmistrz Henryk Zieliński (z lewej) wręczył generałowi Adamowi Joksowi flagę mikstacką.

 

Generał zrewanżował się oficerskim ryngrafem i pamiątkowym medalem.
Generał zrewanżował się oficerskim ryngrafem i pamiątkowym medalem.

 Skip to content