Flaga, tradycja i pamięć

Groby powstańców wielkopolskich na mikstackim cmentarzu z okazji święta patrona miasta, rocznicy wybuchu powstania i świąt państwowych będą dekorowane flagami państwowymi. – Chcemy w ten sposób podkreślić świąteczny nastrój i jednocześnie uhonorować naszych patronów, którzy ryzykowali zdrowie i życie za ojczyznę – mówi Mariusz Ciechanowski, komendant 1 Szczepu Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich  

Uczestniczący w tym roku odpuście św. Rocha w Mikstacie zapewne zauważyli na cmentarzu przy drewnianym kościółku biało-czerwone flagi przy niektórych pomnikach nagrobnych. – Te flagi, zakupione przez samorząd mikstacki, zainstalowali przy grobach swoich patronów harcerze 1 Szczepu Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich. Odpust św. Rocha, święto patrona miasta to czas szczególny, do którego mikstaczanie pieczołowicie się przygotowują sprzątając swoje obejścia i wywieszając flagi; całe miasto nabiera świątecznego wystroju. Żeby podkreślić ten niezwykły klimat postanowiliśmy udekorować flagami centralne miejsce uroczystości, czyli mikstacki cmentarz, jedną z najstarszych polskich nekropoli, która została założona już w 1753 roku – wyjaśnia burmistrz Zieliński przy okazji podkreślając, że ceni sobie to, w jaki sposób harcerze kultywują pamięć o powstańcach i innych historycznych postaciach z Mikstatu.

Przypomnijmy, że z okazji 100. rocznicy wybuchu zrywu powstańczego w Wielkopolsce harcerze oznaczyli w Mikstacie  groby powstańców wielkopolskich i uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. ufundowanymi przez nasz samorząd replikami krzyża powstania wielkopolskiego a od tego roku dodatkowo przy pomnikach podczas świąt montowane są flagi narodowe. – Pojawią się one na cmentarzu przy grobach powstańczych zawsze z okazji świąt państwowych, czyli 3 maja, 11 listopada, na rocznicę wybuchu powstania oraz w dniu święta patrona miasta. Chcę, żeby to była taka nasza mikstacka tradycja i znak, że z szacunkiem podchodzimy do historii i pamiętamy o osobach i wydarzeniach , które należą do naszego kanonu narodowego i lokalnego – podkreśla włodarz Mikstatu.

PK

Groby powstańców wielkopolskich na mikstackim cmentarzu   Skip to content