Historie kryminalne w Mikstacie

Klub Senior+ i Biblioteka Publiczna w Mikstacie zapraszają we wtorek, 28 stycznia o godz. 17.00 na spotkanie z Maciejem Żurawskim, dziennikarzem, filmowcem i pisarzem, związanym rodzinnie z Mikstatem. Niedawno ukazała się jego kolejna książka pt. „Molo śmierci”, czyli opowieść o kolejnym śledztwie prowadzonym przez majora Kazimierza Zgrobla, znanego czytelnikom z kryminału „Czarna wołga”.

Pierwszym w tym roku gościem mikstackiego saloniku literackiego będzie Maciej Żurawski (ur. w 1964 r.) – dziennikarz, dokumentalista, reżyser, wokalista i założyciel grupy Siła Przebicia. Jest autorem wielu reportaży i cyklicznych programów telewizyjnych („Niech żyje kino” – TVP Wrocław); reżyserem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych (m.in. „Mój Mikstat?” – nagroda Fundacji Kultury, 1995 – „Czyż nie dobija się konia”, „Światy Jana Jakuba K.”, „Szklane domy pani Zosi”) oraz teledysków do utworów Lecha Janerki oraz zespołu Świetliki, twórcą cykli dokumentalnych („Paragraf 148 – kara śmierci” i „Nieznane katastrofy”); dyrektorem artystyczny Festiwalu Scenarzystów Filmowych INTERSCENARIO.

W 2016 roku Maciej Żurawski zadebiutował opowiadaniem „Syrenka Matki Boskiej” opublikowanym w Chimerze; w tym samym roku ukazała się jego debiutancka powieść „Czarna Wołga”. Wydana w 2019 r. powieść kryminalna „Molo śmierci” opowiada o śledztwie w sprawie śmierci gitarzysty szwedzkiego zespołu rockowego, które prowadzi major Kazimierz Zgrobel. – Powieść „Molo śmierci” Macieja Żurawskiego polecam gorąco, ponieważ – podobnie jak poprzednia książka o losach majora Kazimierza Zgrobla – przenosi nas wprost do lat osiemdziesiątych. Kryminalna akcja zawiązuje się tym razem w Sopocie i Trójmieście, a czasami prowadzi do bardzo wysoko wówczas postawionych osób. Wiele jest obecnie stylizujących na “czasy PRL-u” opowieści, ale „Molo śmierci” zachwyca autentyzmem realiów i języka tamtego okresu. Bardzo chciałbym zobaczyć adaptację na ekranie telewizora przygód kogoś pomiędzy Borewiczem a Bondem – rekomenduje nową powieść Żurawskiego znany aktor Robert Gonera.

Zapraszamy (nie tylko klubowiczów) do Klubu Senior+ na Osiedlu Bielany w Mikstacie w najbliższy wtorek, 28 stycznia o godz. 17.00.

PK

 

 



Skip to content