I Zimowa Spartakiada Sołecka w Mikstacie

„Komarom” wpadało do kosza

Były emocje i duch sportowej rywalizacji, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Pierwszą Zimową Spartakiadę Sołecką zorganizowaną przez Samorząd Mieszkańców Miasta Mikstat wygrały „Komary” prowadzone przez sołtysa Sławka Kmiecika, czyli reprezentacja Komorowa. 7 drużyn z miasta i wsi rywalizowało 2 lutego w sali sportowej w Mikstacie w 6 konkurencjach.

Od lat na stadionie w Mikstacie rozgrywany jest tradycyjny letni Turniej Sołectw Miasta i Gminy Mikstat. Od tego roku dodatkowo rozgrywana jest zimowa spartakiada w sportach halowych. – Turniej sołecki to nasza tradycyjna impreza i chociaż w ubiegłym roku nie został zorganizowany, to chciałbym, żeby jednak odbywał się nadal. Zaproponowałem też naszym sołtysom z gminy Mikstat, żeby jeszcze zimą zorganizować kolejny turniej, ale tym razem na hali sportowej. Wybraliśmy 6 konkurencji o charakterze rekreacyjnym, żeby każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, mógł wziąć udział w zawodach – mówił Paweł Szóstak, przewodniczący Zarządu Samorządu Mieszkańców Miasta Mikstat, pomysłodawca Zimowej Spartakiady Sołeckiej.

W minioną niedzielę, 2 lutego, w środku ferii zimowych na sali sportowej w Mikstacie na starcie stanęło 7 drużyn sołeckich: Biskupice Zabaryczne, Kaliszkowice Kaliskie, Kaliszkowice Ołobockie, Komorów, Mikstat, Mikstat Pustkowie i Przedborów (zabrakło tylko Kotłowa). Zawodnicy – wśród nich: radni, sołtysi; panie i panowie – rywalizowali w 6 konkurencjach: rzut piłką do kosza, gra w piłkarzyki, gra w szachy, gra w warcaby, rzut lotką do tarczy, strzał piłką na bramkę. – Przystępujemy do zawodów z marszu, bez treningów i zgrupowania, ale jesteśmy optymistycznie nastawieni i oczywiście liczymy na pierwsze miejsce – zapewniał radny Damian Tokarek z Przedborowa. – Mamy młodą ambitną drużynę, z Tomaszem Maciejewski, przewodniczącym Rady Powiatu Ostrzeszowskiego w składzie. Myślę, że stać nas na wiele i będziemy walczyć o zwycięstwo – deklarowała radna Barbara Rasiak, sołtys Kaliszkowic Kaliskich. – Nikogo się nie boimy, będziemy walczyć w każdej konkurencji, interesuje nas tylko pierwsze miejsce – przekonywała Dagmara Skoczylas, żona sołtysa Biskupic Zabarycznych. Sam radny Tomasz Skoczylas brylował przy szachownicy zdobywając w tej konkurencji maxa (7 pkt.), pokonując w pierwszej partii Zbigniewa Walczaka, radnego z Kaliszkowic Kaliskich. – Co prawda ostatnio w szachy grałem przed dziesięciu laty, ale walczyłem dzielnie. Popełniłem jednak błąd, który radny Skoczylas skrupulatnie wykorzystał – przyznał pan Zbyszek. Mikstat w szachach reprezentował inny radny, Łukasz Stasierski, który z uznaniem obserwował pojedynek kolegów z mikstackiego samorządu, a dla swojej drużyny wywalczył dobre 5 punktów.

Rywalizacja w spartakiadzie była zacięta i uczciwa (ponoć wszyscy przeszli pozytywnie kontrolę antydopingową), a po rozegraniu zaplanowanych konkurencji okazało się, że dwie drużyny: Biskupice Zabaryczne i Komorów mają tyle samo punktów – 29. Potrzebna była zatem dogrywka, w której celniej do kosza rzucał zawodnik Komorowa zapewniając swoje drużynie pierwsze miejsce. – Spartakiada jest zimowa, ale prawdziwej zimy nie widać, dlatego spotykamy się w sali rywalizując w konkurencjach halowych. Fajnie, że taka impreza się pojawiła i mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie kontynuowana i rozwijana – stwierdził Tomasz Maciejewski.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, natomiast za miejsca w klasyfikacji drużynowej kapitanowie odebrali puchary i statuetki ufundowane przez Samorząd Mieszkańców Miasta Mikstat. Współorganizatorem I Zimowej Spartakiady Sołeckiej w Mikstacie był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Klasyfikacja końcowa I Zimowej Spartakiady Sołeckiej w Mikstacie: 1. Komorów – 29 pkt., 2. Biskupice Zabaryczne – 29 pkt., 3. Mikstat Pustkowie – 28 pkt., 4. Mikstat – 26 pkt., 5. Kaliszkowice Kaliskie – 22 pkt., 6. Kaliszkowice Ołobockie – 18 pkt., 7. Przedborów – 16 pkt.

PK, fot. Krzysztof Wróbel

Pierwsi do rywalizacji przystąpili szachiści.
Pierwsi do rywalizacji przystąpili szachiści.
Sołtys Sławomir Kmiecik odebrał puchar za I miejsce od Pawła Szóstaka i Tomka Maciejewskiego.
Sołtys Sławomir Kmiecik odebrał puchar za I miejsce od Pawła Szóstaka i Tomka Maciejewskiego.
Kibice z Mikstatu Pustkowia mogli być zadowoleni, bo ich drużyna wywalczyła 3. miejsce.
Kibice z Mikstatu Pustkowia mogli być zadowoleni, bo ich drużyna wywalczyła 3. miejsce.

Więcej zdjęć na Facebooku MGOK w Mikstacie – kliknij, żeby zobaczyćSkip to content