Menu główne

Mikstat liderem dofinansowania z Polskiego Ładu

Mikstat liderem wśród gmin powiatu ostrzeszowskiego w pozyskiwaniu dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Na wszystkie trzy projekt zgłoszone przez Miasto i Gminę Mikstat otrzymaliśmy dotacje na łączną kwotę 9 milionów 652 tysiące 500 złotych.

Lista beneficjentów pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych została ogłoszona w poniedziałek, 25 października. Samorządy województwa wielkopolskiego na swoje strategiczne inwestycje otrzymają 1 mld 980 mln 055 tys. 704,53  zł, a gminy powiatu ostrzeszowskiego (Czajków, Doruchów, Kobyla Góra, Grabów nad Prosną, Mikstat i Ostrzeszów) razem z samorządem powiatowym łącznie 52 mln 448 tys. 192 zł.

Do pierwszej edycji Polskiego Ładu samorządy mogły zgłosić po trzy projekty inwestycji. Każde z zadań wytypowanych przez Miasto i Gminę Mikstat zostało zakwalifikowane do realizacji z dofinansowaniem rządowym: 1) całościowa przebudowa dróg gminnych: droga gminna nr G832535 w Komorowie, droga gminna nr dz. 894 w Kaliszkowicach Kaliskich – kwota dotacji 3 mln 752 tys. 500 zł (dofinansowanie w wysokości 95 % kosztów inwestycji); 2) modernizacja terenów Stadionu Miejskiego w Mikstacie – 900 tys. zł (90 %); 3) wymiana sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z odtworzeniem nawierzchni jezdni i chodników ulic Południowej, Mickiewicza i Matejki w Mikstacie – 4 mln 854 tys. 000 zł (95 %). – Cieszę się, że nasze wnioski zostały dobrze przygotowane i wysoko ocenione, co przekłada się na konkretne kwoty dofinansowania. Dziękuję pani Marlenie Maląg, minister rodziny i polityki społecznej oraz pani poseł Katarzynie Sójce za merytoryczne uwagi, które pomogły nam w staraniach o dotacje z Polskiego Ładu – mówi Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu.

Spośród gmin powiatu ostrzeszowskiego otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie z Polskiego Ładu, a trzeba jeszcze dodać, że samorząd powiatowy na modernizację dróg powiatu ostrzeszowskiego pozyskał 15 mln 856 tys. 000 zł – w tym 4 mln zł na drogę nr 5333P Kotłów – Przygodziczki, która biegnie przez gminę Mikstat. Tak więc na inwestycje realizowane na terenie gminy Mikstat z programu Polski Ład zostanie w sumie przekazanych 13 mln 652 tys. 500 zł.

Wyniki pierwszego naboru Polskiego Ładu dla samorządów powiatu ostrzeszowskiego zostały ogłoszone w poniedziałek, 25 października br. w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie, na spotkaniu samorządowców z minister Marleną Maląg oraz posłami: Katarzyną Sójką, Tomaszem Ławniczakiem i Janem Mosińskim.

Wnioski samorządów o finansowanie w ramach funduszu oceniała Komisja ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Na podstawie rekomendacji komisji Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania z programu. Kolejny nabór wniosków dla samorządów ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

PK, fot. Starostwo Powiatowe w OstrzeszowieSkip to content