Mikstat Powstańcom
W 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczono pamięć bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i przyłączenia Wielkopolski do odradzającej się Polski. Harcerze z 1 Szczepu Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich wystawili symboliczną wartę honorową przy grobie Idziego Roszykiewicza, jednego z lokalnych uczestników powstania.
W atmosferze pełnej zadumy i szacunku Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Dybul, Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski oraz Radni Rady Miejskiej w Mikstacie zapalili znicz, oddając hołd jednemu z bohaterów tamtych wydarzeń. Gościem szczególnym uroczystości był płk. Sławomir Witkowski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Wartę harcerzy, pełną powagi i skupienia, podkreślała waga tej chwili, przypominając wszystkim zebranym o odwadze i poświęceniu powstańców, którzy walczyli o wolność i niepodległość Wielkopolski. Całą modlitwę poprowadził ks. Paweł Brylak z Parafii Św. Trójcy w Mikstacie.
Kolejnym miejscem uroczystości był pomnik Franciszka Toboły, który upamiętnia kolejne postaci związane z historią Powstania Wielkopolskiego. Zapalenie zniczy i chwila zadumy pod pomnikiem przypomniały o determinacji i poświęceniu powstańców, których odwaga pozwoliła na skuteczną walkę o wolność regionu.
Franciszek Toboła (1897-1962), uczestniczył w dwóch powstaniach: wielkopolskim i śląskim, był burmistrzem Mikstatu (1929-1939), żołnierzem AK, więźniem obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i Buchenwaldzie, a po wojnie został pierwszym prezydentem Piły. Zgodnie z jego wolą po śmierci spoczął na cmentarzu w Ostrzeszowie. Natomiast w Mikstacie w roku 2018 z inicjatywy Henryka Zielińskiego na skwerze przy ulicy św. Rocha została odsłonięta tablica upamiętniająca tę wybitną postać, szczególnie zasłużoną dla przedwojennego rozwoju naszego miasta; ponadto jedna z nowych ulic w Mikstacie została nazwana imieniem Franciszka Toboły.
Ostatnim punktem obchodów było złożenie zniczy przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy Mikstat, co symbolicznie podkreśliło więź między współczesnym samorządem a historią walk o niepodległość.
Rocznica Powstania Wielkopolskiego jest wciąż żywym elementem lokalnej tożsamości, a tego typu wydarzenia przypominają o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny.
MS