„Nad Niemnem” i pod Kluskami

Eliza Orzeszkowa w swojej powieści nie wspomina o oddziale sformowanym przez bohaterskiego księdza Stanisława Klemczyńskiego, proboszcza z Kotłowa, który razem ze swoimi towarzyszami  zginął 22 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Kluskami. Ale zdaniem Henryka Zielińskiego, burmistrza Mikstatu przy okazji czytania „Nad Niemnem” warto przypomnieć ten mikstacki epizod powstania styczniowego sprzed 160 lat.  

W ramach tegorocznego narodowego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z lekturą tej książki, należącej do kanonu polskiej powieści, zmierzyli się w czwartek, 14 września br. w Szkole Podstawowej im. E. Estkowskiego w Mikstacie Beata Binkowska – dyrektor placówki oraz Henryk Zieliński – burmistrz Miasta i Gminy Mikstat. Czwartkowe spotkanie z udziałem młodzieży z klas VII i VIII zorganizowały Danuta Mazurkiewicz i Małgorzata Stachurska, która zapowiadając „lektorów” przypomniała, że „Nad Niemnem” nie jest lekturą obowiązkową, ale na pewno warto sięgnąć po tę powieść także ze względu na kontekst historyczny i lokalny.

Nawiązał do tego burmistrz Zieliński, który oprócz powieści Orzeszkowej sięgnął także do relacji  opisującej bitwę pod Kluskami, w której walczyli i ginęli ochotnicy z Mikstatu oraz okolicznych miejscowości.

PK      

 Skip to content