Menu główne

Najlepsza ochrona dla nastolatków

W ośrodku zdrowia w Mikstacie można się zaczepić przeciwko groźnemu wirusowi HPV, który wywołuje śmiertelne choroby. Szczepienie w ramach rządowego programu jest bezpłatne, dedykowane dla młodzieży z roczników 2010-2011. Termin szczepienia w mikstackiej przychodni najlepiej ustalić telefonicznie dzwoniąc pod numer  62 731 00 04 . 

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. – Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat – wyjaśnia doktor Kazimierz Kulikowski, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Zdrowia w Mikstacie.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (Mikstat tel. 62 731 00 04),
przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Red

 

Szczepienia przeciwko HPV wykonywane są w ośrodku zdrowia w Mikstacie.

osrodekSkip to content