Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Mikstacie

W 103. rocznicę zrywu powstańczego Wielkopolan w Mikstacie z dumą świętowano Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Na Rynku i przed mikstackim magistratem łopoczą na wietrze historyczne flagi powstańcze a samorządowcy, dla uczczenia pamięci o bohaterach tamtych dni, zapalili symboliczne znicze. W kościele Św. Rocha została odprawiona uroczysta msza św. za ojczyznę.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Był to największy zwycięski zryw powstańczy w historii kraju, a mieszkańcy ziemi mikstackiej ochoczo wstępowali w szeregi walczących o wyzwolenie naszego regionu. W tym roku pierwszy raz w historii ten dzień obchodzimy jako nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

W 103. rocznicę zrywu Wielkopolan, w poniedziałek 27 grudnia 2021 r. na Rynku i przed Urzędem Miasta i Gminy na maszty zostały wciągnięte historyczne flagi Powstania Wielkopolskiego – z białym orłem na czerwonym tle. Popołudniu samorządowcy: Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu i Łukasz Dybul, przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi synów ziemi mikstackiej, którzy walczyli w Powstaniu i przelewali krew w obronie wolnej i niepodległej ojczyzny.

O godzinie 18.00 w kościele pw. Św. Rocha kustosz mikstackiego Sanktuarium odprawił uroczystą mszę świętą za ojczyznę, w której uczestniczyli m.in. Katarzyna Sójka, poseł na Sejm RP i Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu. W swoim kazaniu ks. dziekan Krzysztof Ordziniak, przytaczając cytaty polskich poetów odwoływał się do sumienia Wielkopolski, do tradycji i postaw naszych przodków, dla których patriotyzm, miłość do ojczyzny i obrona wartości miały konkretny wymiar.

Tradycyjnie, w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego burmistrz Henryk Zieliński zapalił symboliczny znicz pamięci a poseł Katarzyna Sójka złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów na grobie powstańca Idziego Roszykiewicza na cmentarzu w Mikstacie.

 

PKSkip to content