Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego przed Urzędem Miasta i Gminy w Mikstacie podniesiono na maszt flagę powstańczą. Rano też odprawiono w mikstackiej farze mszę św. w intencji powstańców, a następnie harcerze 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich zapalili znicz pamięci na grobie szeregowego Idziego Roszykiewicza. 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia wielki pianista i działacz niepodległościowy wygłosił przemówienie do rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-zachodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Był to największy zwycięski zryw powstańczy w historii kraju, a mieszkańcy ziemi mikstackiej ochoczo wstępowali w szeregi walczących o wyzwolenie naszego regionu. Od dwóch dzień 27 grudnia obchodzimy jako święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

red

Z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego przed Urzędem Miasta i Gminy w Mikstacie podniesiono na maszt flagę powstańczą. Z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego przed Urzędem Miasta i Gminy w Mikstacie podniesiono na maszt flagę powstańczą.Skip to content