Menu główne

Odblaski ratują życie

Pamiętajmy, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć przy sobie element odblaskowy, dzięki temu staje się widoczny dla kierowców z odległości nawet 150 metrów.

Posterunek Policji w Mikstacie informuje, iż zgodnie z konsultacjami społecznymi, odcinek drogi wojewódzkiej W447 w miejscowościach Przedborów oraz Kaliszkowice Kaliskie, zostanie objęty planem działań priorytetowych w zakresie pieszych, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym, bez wymaganych prawem odblasków. Akcja ma zapobiec ewentualnym wypadkom z udziałem pieszych, którzy w konfrontacji z rozpędzonym pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie.

Po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Osoby, które nie będą stosowały się do przepisów z art. 97 k.w. w związku z art.11 ust. 4a Prawo o Ruchu Drogowym mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości 100 zł, jednakże kara grzywny, sama w sobie nie jest celem, a tylko środkiem mającym wymóc na pieszym stosowanie elementów odblaskowych.

światła odblaskoweSkip to content