Odblaski ratują życie

Pamiętajmy, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć przy sobie element odblaskowy, dzięki temu staje się widoczny dla kierowców z odległości nawet 150 metrów.

Posterunek Policji w Mikstacie informuje, iż zgodnie z konsultacjami społecznymi, odcinek drogi wojewódzkiej W447 w miejscowościach Przedborów oraz Kaliszkowice Kaliskie, zostanie objęty planem działań priorytetowych w zakresie pieszych, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym, bez wymaganych prawem odblasków. Akcja ma zapobiec ewentualnym wypadkom z udziałem pieszych, którzy w konfrontacji z rozpędzonym pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie.

Po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Osoby, które nie będą stosowały się do przepisów z art. 97 k.w. w związku z art.11 ust. 4a Prawo o Ruchu Drogowym mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości 100 zł, jednakże kara grzywny, sama w sobie nie jest celem, a tylko środkiem mającym wymóc na pieszym stosowanie elementów odblaskowych.

światła odblaskoweSkip to content