Orkiestra mikstacka kolęduje

Piękne kolędy polskie, francuskie, brytyjskie i niemieckie można było usłyszeć podczas wspaniałego występu obchodzącej 50-lecie działalności Parafialnej Orkiestry Dętej w Mikstacie. Utwory zaaranżował i w niedzielę, 7 stycznia br. w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym poprowadził orkiestrę maestro Stanisław Sztukowski.

Parafialną Orkiestrę Dętą w Mikstacie założył w 1970 r. ks. Bernard Langkau, ówczesny proboszcz parafii mikstackiej. Przez lata orkiestra uczestniczyła w uroczystościach kościelnych, państwowych i samorządowych, występowała na różnych przeglądach i koncertach. W sumie od pierwszego występu  minęło już ponad pół wieku, ale ze względu na kilkuletnią przerwę 50-lecie działalności mikstackiej orkiestry obchodzone jest dopiero teraz.

W niedzielę, 7 stycznia 2024 r. Parafialna Orkiestra Dęta w Mikstacie zagrała podczas mszy świętej a po zakończeniu liturgii wykonała koncert kolęd w opracowaniu Stanisława Sztukowskiego. Z okazji jubileuszu gratulacje i podziękowania dla całego zespołu złożyli: ks. kan. Krzysztof Ordziniak – dziekan Dekanatu Mikstackiego, Henryk Zieliński – burmistrz Miasta i Gminy Mikstat, Lech Janicki – starosta ostrzeszowski i Edmund Tetlak – kierownik Klubu Seniora w Mikstacie.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory: Adeste Fideles (Przybądźcie wierni) – średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia nieznanego autorstwa; Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako „Bóg się rodzi”, nazywany czasem królową polskich kolęd; Nad Betlejem w ciemną noc – kolęda francuska z XVI wieku, której melodyjność przyczyniła się do rozkwitu kolęd, a refren „Gloria” zaczęto odtąd stosować w pieśniach bożonarodzeniowych; Radośnie dzisiaj śpiewajmy (autorzy nieznani) – utwór ten od wielu lat jest grany przez orkiestrę na zakończenie Pasterki; AVE MARIA – Glocklein (Gdybym był małym dzwonkiem), tekst i melodia: Franz Xaver Engelhart; Deck the Hall –  tradycyjna kolęda pochodząca z Wysp Brytyjskich; We Wish You a Merry Christmas (Życzymy Wam Wesołych Świąt) – tradycyjna pastorałka angielska datowana na XVI wiek; Joy to the Word (Raduj się, świecie) – to popularna kolęda wykonywana w wielu kościołach i podczas  koncertów świątecznych.

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w niedzielnym koncercie i posłuchać wspaniałych kolęd w przepięknym wykonaniu mikstackich muzyków mamy dobrą wiadomość: w najbliższą niedzielę, 14 stycznia br. w południe Parafialna Orkiestra Dęta w Mikstacie wystąpi podczas mszy świętej a następnie zagra koncert kolęd w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

PK, zdjęcia Małgorzata StrzelecSkip to content