Orszak Trzech Króli

W niedzielę 6 stycznia 2023 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł ulicami Mikstatu Orszak Trzech Króli. W naszym miasteczku barwny korowód, upamiętniający wydarzenia biblijne sprzed ponad 2000 lat, został zorganizowany po raz trzeci i w ten sposób w Mikstacie (tak jak w wielu miejscowościach w Polsce i poza granicami) na kilka godzin ożyły postaci znane z Ewangelii.

W organizację największych ulicznych jasełek włączyła się grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mikstacie. Zadaniem zagranych przez młodych aktorów postaci było zatrzymanie wszystkich podążających do Betlejem. Na dworze Heroda zastanawiano się, po co szukać kogoś, kto urodził się w nędznej szopie, skoro król jest jeden. Natomiast właściciele gospody kusili jadłem i piciem. Stoczyła się też odwieczna walka dobra ze złem. Diabeł chciał zniechęcić kolędników i przestraszyć anioła, ale jego plan znów się nie powiódł.

Świąteczny orszak prowadziły polskie kolędy, które najlepiej, najpiękniej, a jednocześnie prosto mówią nam o Bożym Narodzeniu. To bożonarodzeniowe pieśni, o których Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że nie tylko należą do naszej narodowej i chrześcijańskiej historii, ale poniekąd ją tworzą, prowadziły mikstacki orszak do Dzieciątka.

Ilona Bąk, Małgorzata StachurskaSkip to content