PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

W ostatnim czasie do Szkoły Podstawowej w Mikstacie zostały nadesłane podziękowania  od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do listu dołączono książkę wydaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dedykacją  od Pary Prezydenckiej.

Para Prezydencka zwróciła uwagę na wielkie zaangażowanie szkół i instytucji, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca, i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od kilku lat. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012r.

Wydarzenie odbywa się nie tylko w Polsce, ale również w setkach miejsc na całym świecie, udział w akcji zadeklarowano w 50 państwach.  W tym roku dzieło E. Orzeszkowej czytane było m.in. po litewsku, włosku, macedońsku, arabsku, a nawet po japońsku i w esperanto.

Już kolejny raz Szkoła Podstawowa w Mikstacie przyłączyła się do tak ważnego projektu.  W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych. W akcję  zaangażowali się: pani dyrektor Beata Binkowska i burmistrz Miasta i Gminy Mikstat pan Henryk Zieliński.  W szkolnych murach wybrzmiały fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – powieści, na której wychowały się pokolenia Polaków. Wartki nurt narracji, wyraziste postacie kobiece, głęboko nakreślone charaktery i relacje, historie ludzi Powstania Styczniowego to walory lektury, które powodują, że jest ona wciąż popularna.

Docenienie włożonego w organizację szkolnej imprezy trudu zachęca do tego, żeby w przyszłym roku także dołączyć się do współtworzenia Narodowego Czytania

                                                                                 M. Stachurska  D. MazurkiewiczSkip to content