Menu główne

PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od kilku lat. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012r.

Wydarzenie odbywa się nie tylko w Polsce, ale również  w setkach miejsc na całym świecie. W tym roku szczególnie ujmuje  fakt,  że dzieła naszego wieszcza były czytane aż w 70 miejscach, w ogarniętej wojną Ukrainie.

Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do tak ważnego projektu, przygotowując czytanie arcydzieła literatury polskiej, jakim są  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zostały wydane 200 lat temu i z tej okazji obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego.

Uczniowie klasy V b i VI a czytali (z podziałem na role) swoim koleżankom i kolegom z  klas  4-8  ballady o następujących tytułach: „Pani Twardowska”, „Powrót taty” oraz „Świtezianka”.

Romantyczne, niezwykłe historie przyciągały uwagę słuchaczy. Wszyscy  zainteresowali się losami bohaterów uwikłanych w tajemnice, których nie można pojąć rozumem.

Do Szkoły Podstawowej w Mikstacie zostały nadesłane podziękowania  od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Do listu została dołączona książka wydana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dedykacją  od Pary Prezydenckiej.

Para Prezydencka zwróciła uwagę na wielkie zaangażowanie wielu szkół i instytucji, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.

Docenienie włożonego w organizację szkolnej imprezy trudu zachęca do tego, żeby w przyszłym roku także dołączyć się do współtworzenia Narodowego Czytania.

Mamy nadzieję, że po lekturze „Ballad i romansów” wszyscy chętnie sięgną po inne utwory Adama Mickiewicz – autora słynnych słów: „Miej serce i patrzaj w serce”.

 

                                                                                     M. Stachurska

                                                                                     D. Mazurkiewicz

 

 Skip to content