Pojawił się duch Ewarysta E.

Dobry duch pojawił się w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie w Dniu Patrona Szkoły. Dopingował pierwszoklasistów, który złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Cieszył się, kiedy Stanisław Sztukowski odbierał medal „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Patronował przedstawieniu, w którym na kilka chwil czas cofnął się do pierwszej połowy XIX wieku. To musiał być duch Ewarysta Estkowskiego, słynnego pedagoga i nauczyciela w Mikstacie.

Tradycyjnie w Dniu Patrona Szkoły w Mikstacie organizowane jest ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku, 22 października społeczność szkoły świętowała także 55. rocznicę nadania mikstackiej podstawówce imienia Ewarysta Estkowskiego, wybitnego pedagoga i reformatora oświaty, który w latach 1842-1844 był nauczycielem w Mikstacie. Przypomniał o tym zabawny spektakl zaprezentowany przez uczniów, którego jednym z bohaterów był duch potrafiący cofać czas oraz przypominać postaci i wydarzenia z pierwszej połowy XIX w. Ba, można by rzec, że byliśmy widzami prawie klasycznej tragedii antycznej – gdyby tylko chór szkolny, który także przecież wystąpił na scenie i śpiewał piosenki, jeszcze komentował to co się działo…

A działo się, oj działo. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie dyrektor Barbara Ilska osobiście każdego z pierwszoklasistów pasowała na ucznia. Następnie Stanisław „Sławek” Sztukowski, emerytowany nauczyciel muzyki, odebrał z rąk Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, czyli najwyższe honorowe wyróżnienie regionalne – za wkład w rozwój i pielęgnowanie kultury muzycznej. – Praktycznie całe życie związany byłem z tą szkołą, najpierw jako przedszkolak i uczeń, a następnie jako nauczyciel pracujący tutaj do emerytury w 2018 roku – przypomniał laureat, a następnie usiadł do elektrycznego pianina i razem ze swoimi byłymi uczennicami, absolwentkami „Estkowskiego” przypomniał kilka piosenek, które wykonywał szkolny zespół pod jego kierownictwem.

Oczywiście, były także jubileuszowe gratulacje i życzenia: od posłów Katarzyny Sójki i Andrzeja Grzyba, Zofii Witkowskiej i Tomasza Maciejewskiego – samorządowców z powiatu, Henryka Zielińskiego – burmistrza Mikstatu oraz przedstawicielki kuratorium i dyrektorów pozostałych gminnych placówek oświatowych.

Duch patrona szkoły zniknął – ale jest tylko niewidoczny, bo na pewno nadal czuwa nad uczniami, gronem pedagogicznym i wszystkimi pozostałymi pracownikami Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie.

PKSkip to content