Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w naszej pamięci

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MIKSTACIE O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM WIEDZĄ PRAWIE WSZYSTKO

Słynne przemówienie z okna hotelu Paderewski wygłosił:

  • 27 grudnia 1918 r.
  • 26 grudnia 1918 r.
  • 1 stycznia 1919 r.

Dokończ zwrotkę „Roty” Marii Konopnickiej.

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, …………………………………

Przeczytaj tekst źródłowy dotyczący przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Następnie napisz list do kolegi (6 – 10 zdań), w którym opiszesz przyjazd Paderewskiego do Poznania.

………………………….

 

Dnia 12 grudnia 2019 roku, o godzinie 1340 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Mikstacie odbył się IV Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Konkurs zorganizowany został w celu uczczenia zbliżającej się 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Mikstacie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikstacie.

Celem konkursu było zdobywanie i popularyzowanie wiedzy historycznej o Powstaniu Wielkopolskim, poszerzenie wiedzy o uczestnikach powstania, kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji werbalnej.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 29 pytań, (zadania typu: jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, odczytywanie informacji z tekstu źródłowego i ilustracji, obliczanie upływu czasu, pisanie listu). Uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością podstawowych wiadomości dotyczących powstania, ważnych dat, postaci związanych z powstaniem ale również wiadomościami z wydarzeń bieżących. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 45 minut. Za poprawne rozwiązanie można było uzyskać 48 punktów.

W konkursie wzięło udział 12 uczestników z klas piątych i szóstych: Julia Jarosz, Antoni Kawałek, Mateusz Krysiak – uczniowie klasy V c , Zuzanna Pruska, Marzena Organista, Gabriela Dyba, Jolanta Kramarczyk, Julia Kasperska, Jan Pastusiak, Kamil Sokołowski, Filip Bartczak, Mikołaj Ciupek – uczniowie klas szóstych. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w czwartek 19 grudnia br. Miło nam poinformować, że

  • I miejsce zdobyła uczennica klasy VI b Jolanta Kramarczyk – 47/48 p.
  • II miejsce ex aequo zajęli – Julia Jarosz z klasy V c i Gabriela Dyba z klasy VI b – 46/48 p.
  • III miejsce – Julia Kaspeska z klasy VI c – 44/46 p.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które ufundowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Mikstacie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

U. Rosada

S. IbronSkip to content