Poznajemy nasz kraj – Opolszczyzna

Mamy teraz okres wakacyjny- jest to czas na wypoczynek, zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc i atrakcji turystycznych. W sobotę 27 lipca 201 9r. Stowarzyszenie Przyjaciół Kotłowa i Okolic „Wspólne Dobro” udało się na 1-dniową wycieczkę na Opolszczyznę.

Celem naszej wycieczki była Moszna oraz Opole-stolica Opolszczyzny. Moszna-wieś położona w rozwidleniu lewych dopływów Odry,na dawnym szlaku komunikacyjnym z Prudnika do Krapkowic ok. 30 km od Opola. Główną atrakcją jest zamek jak z bajki, bajkowa architektura, zabytkowe wnętrza oraz przestronny park.Powierzchnia zamku to 8 tys. metrów kw. Posiada 365 sal oraz 99 wieżyczek. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy, do II wojny światowej do rodziny Tiele-Wincler.Duże spustoszenia w Zamku uczyniła armia radziecka- paląc księgozbiory i meble.Po wojnie losy Zamku układały się różnie – od 1972 r., funkcjonuje jako szpital leczenia nerwów do 2013 r,. Obecnie właścicielem pałacu jest Urząd Marsza- łkowski.
Następnie udaliśmy się do Opola, zwiedziliśmy Stare Miasto z Katedrą Opolską, amfiteatr i Wieżę Piastowską.

Wieża Piastowska- pozostałość po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też funkcję symbolu Opola i woj. opolskiego. Szerokość jej murów u podstawy dochodzi do 3 m, wysokość do 35 metrów. 5 lat temu dokonano gruntowej renowacji a także zaadaptowano obiekt do celów turystycznych. W wieży są liczne atrakcje ale te trzeba przeżyć osobiście.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był Skansen Wsi opolskiej, który jest położony na obrzeżach miasta Opola. Muzeum to powstało w 1961 roku.Znajdują się tutaj zabytki kultury ludowej Śląska Opolskiego ze szczególnym uwzględnieniem drewnianego budownictwa ludowego. Jest to żywy skansen. Istnieją ogródki kwiatowo-ziołowe i warzywne. Na polu uprawia się dawne uprawy jak len, pasternak, proso i grykę.
Był to dzień pełen wrażeń.

STOWARZYSZENIESkip to content