SPRZĄTANIE ŚWIATA

Mija 26 lat, odkąd Mira Stanisławska-Meysztowicz założyła Fundację „Nasza Ziemia”. Od początku istnienia Fundacja koordynuje największą ekologiczną akcję: Sprzątanie świata-Polska, która jest częścią ogólnoświatowego ruchu „Clean Up The World” zainicjowanego w Australii przez podróżnika i żeglarza, Iana Kiernana. Jest ona sztandarowym punktem w codziennej pracy Fundacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego w Polsce oraz w edukacji ekologicznej.

W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy żółtej frakcji odpadów – plastikowi. Badania pokazują, że zużywamy go niestety codziennie bardzo dużo – jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… a to tylko niestety wierzchołek góry lodowej.

Właśnie dlatego tegoroczne hasło brzmiało: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Jak co roku, nasza szkoła dołącza do tej akcji. Dnia18.09.2020 r. uczniowie pod opieką nauczycieli brali udział w akcji Sprzątania Świata, porządkując wyznaczony do sprzątania teren. Zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki wyruszyli spod szkoły ulicami naszego miasta, aby zebrać śmieci w najbliższej okolicy. Praca przebiegła bardzo sprawnie, a efekty były zadowalające. Czynny udział w akcji dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, przypomniał o konieczności dbania o czystość swojego otoczenia i uświadomił, jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

Akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, o czym pamiętaliśmy. Cel jednak pozostaje ten sam – zadbać o nasz dom, naszą Ziemię.

Autorzy: Danuta Noweta, Łucja Staniszewska

Opiekunki LOPSkip to content