Uczcili pamięć bohaterów powstania styczniowego

Z okazji 158. rocznicy bitwy pod Kluskami, w której walczyli m.in. powstańcy z Kotłowa, Mikstatu i Kaliszkowic delegacja z Mikstatu złożyła kwiaty i zapaliła znicze na mogiłach powstańczych.

Kiedy wybuchło powstanie styczniowe 1863 r. szeregi powstańców zasilił 30-osobowy oddział złożony z mieszkańców Kotłowa, Mikstatu i Kaliszkowic pod wodzą ks. Stanisława Klemczyńskiego, proboszcza z Kotłowa. 22 kwietnia 1863 r w bitwie pod Kluskami (w powiecie wieluńskim) mikstaczanie razem z grupą Franciszka Parczewskiego znaleźli się w okrążeniu oddziałów rosyjskich. W nierównym starciu zginęło ok. 30 powstańców, m.in. ks. Klemczyński. Mimo zakazu rosyjskich okupantów miejscowa ludność pod osłoną nocy przewiozła ciała powstańców do pobliskiego lasu, skąd następnej nocy zmarli zostali przewiezieni na cmentarz w Dzietrznikach i pochowani w zbiorowej mogile.

1 maja br. mikstaczanie oddali hołd poległym przed 158. laty powstańcom styczniowym. Delegacja w składzie: ks. kan. Krzysztof Ordziniak – proboszcz parafii w Mikstacie, Henryk Zieliński – burmistrz Mikstatu i phm. Mariusz Ciechanowski, komendant 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich w asyście pocztów proporcowych i kompanii honorowej drużyn z Bukownicy, Ostrzeszowa i Mikstatu zapaliła znicze i złożyła kwiaty przy pomniku powstańców i na cmentarzu w Dzietrznikach oraz na grobie Stanisława Jerzykowskiego, kolejnego mikstackiego patrioty, ucznia Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie, który walczył w oddziale kosynierów i zginął w bitwie w lesie zwanym ,,Koziołek” a pochowany jest na cmentarzu pod Lututowem.

Red, fot. fb 1 Szczep ZHP Ziemi MikstackiejSkip to content