UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BISKUPICACH ZABARYCZNYCH NA WYCIECZCE W 33 JEDNOSTCE WOJSKOWEJ – BAZIE LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO W POWIDZU

Dnia 26 kwietnia uczniowie z klasy IV, V, VI oraz VII  w ramach lekcji historii odbyli niecodzienną wycieczkę do Powidza w celu zwiedzenia 33 Jednostki Wojskowej Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Wiktora Pniewskiego.

Celem wyjazdu było pogłębienie wychowania patriotycznego i społecznego, a także poznanie pracy żołnierzy, sprzętu, ubioru i wyposażenia wojska. Pomysłodawcą wycieczki był ks. Julian Kopiński. Pobyt zaczęliśmy od wykładu dotyczącego początków polskiego lotnictwa wojskowego i przybliżenia zawodu pilota oraz zwiedzaniem wieży kontroli lotów. Następnie zwiedzaliśmy lotniskową Straż Pożarną, gdzie żołnierze pokazali nam stacjonujące tam wozy, zapoznali nas ze sprzętem jaki się w nich znajduje. Obejrzeliśmy również profesjonalny zjazd na „strażackiej rurze”, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie hangaru logistycznego, służącego do obsługi i załadunku samolotów. Dzieci miały możliwość wejścia na pokład jednego z największych samolotów transportowych „Hercules” i zajęcia miejsca za sterami tego „wielkiego kolasa”. Wywarło to na nich ogromne wrażenie, ponieważ poczuli się jak prawdziwi piloci, a dzięki ciekawym opowieściom żołnierza pracującego przy tym samolocie, uczniowie zapoznali się z jego budową i funkcją. Udaliśmy się także do tzw. „spadochroniarni”, gdzie można było przymierzyć sprzęt spadochronowy, wziąć go do rąk i przez chwilę wczuć się w rolę żołnierza, który poszukuje zaginionych lub sam potrzebuje pomocy. Wielką atrakcją było wspólne wejście do okrągłej łodzi ratunkowej. Następnie zostaliśmy zabrani do pomieszczenia, gdzie żołnierze doskonalą swoje umiejętności spadochronowe. Kolejnym punktem był obiad, podczas którego uczestnicy mieli okazję spróbować wojskowej grochówki oraz pysznej ryby z ziemniakami i surówką i knedli. Po obiedzie udaliśmy się do Bazy Wojsk Amerykańskich. Na koniec odbyło się spotkanie z sokolnikiem, na którym uczniowie zapoznali się z pracą oraz zwyczajami ptaków drapieżnych. Wyjątkową niespodzianką była loteria fantowa w której wszyscy uczestnicy otrzymali wyjątkowe nagrody.

Pracownicy 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu stworzyli bardzo miłą atmosferę, dzięki której uczestnicy wycieczki z ciekawością słuchali opowieści, a także oglądali i przymierzali sprzęt oraz podziwiali wszelkie akcesoria wojskowe znajdujące się w bazie. Dzieci wróciły do swoich domów pod ogromnym wrażeniem i zdobyły kolejne cenne doświadczenia, może wśród nich będą tacy, którzy w przyszłości wybiorą służbę ojczyźnie i zasilą szeregi zawodowych żołnierzy.

Dziękujemy Panu płk pil. Arkadiuszowi Golonka Dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Taktycznego za możliwość zwiedzenia jednostki oraz Panu ppłk Witoldowi Zakrzewskiemu za opiekę nad grupą podczas zwiedzania.

Opiekunowie wycieczki :

Ks. Julian Kopiński

Dominika Dera-Kalina

Natalia WalczakSkip to content