Warsztaty czerpania papieru i druku

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Biskupic Zabarycznych wybrali się 9 listopada br. na wycieczkę do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. 

Muzeum mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. W dawnych wnętrzach fabrycznych prezentowanych jest osiem stałych ekspozycji oraz jedna czasowa.

Uczniowie zwiedzili wiele otwartych kolekcji, które tworzą  eksponaty takie jak:

  • zabytkowe urządzenia techniki XIX – XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich)
  • wyroby  przemysłowe  XIX – XX w. (w tym haftów i koronek, dzianiny, tkaniny jedwabnej, pluszu i aksamitów, ceramiki, pianin i fortepianów).
  • tkaniny  zabytkowe  XV – XIX w. (kolekcja ornatów i szat liturgicznych)

Zobaczyli wystawę czasową „Zapis”. To prezentacja dwóch różnych postaw twórczych reprezentowanych przez Izabelę Wyrwę i Ludwikę Żytkiewicz – Ostrowską. Obydwie autorki związane są z Łodzią, a ich wspólnym obszarem poszukiwań jest szeroko rozumiana tkanina artystyczna.

Uczniowie z Biskupic Zabarycznych uczestniczyli w  warsztatach  czerpania  papieru i druku. Zajęcia  muzealne obejmowały krótką historię papieru i drukarstwa, zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru i tworzenia grafiki na torbie.

Zajęcia muzealne stały  się dobrym uzupełnieniem programu nauczania historii oraz techniki.  Były realizowane na zasadach pracy własnej uczniów,, co ułatwia przyswojenie wielu nowych wiadomości oraz umiejętności.

Jolanta Grzesiak Skip to content