Wielki jubileusz Pani Anieli

Pani Aniela Krzywańska z Kaliszkowic Kaliskich obchodziła 31 października br. 100 lat. Z tej okazji z życzeniami i kwiatami odwiedzili dostojną jubilatkę Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu, Łukasz Dybul, przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie, Halina Zadka, kierownik mikstackiego Urzędu Stanu Cywilnego oraz Barbara Rasiak, kaliszkowicka radna i sołtys.

Pani Aniela urodziła się 31 października 1921 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jej dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczpospolitej, później była II wojna światowa, okres realnego socjalizmu i odzyskanie pełnej suwerenności po roku 1989. Dzisiaj 100-latka mieszka z rodziną w Kaliszkowicach Kaliskich.

Z okazji jej 100. urodzin jubilatkę z gratulacjami i kwiatami odwiedzili mikstaccy samorządowcy, przekazując także dyplom gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. W kościele parafialnym w Kaliszkowicach została odprawiona msza św. w intencji długiego życia pani Anieli Krzywańskiej.

Wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje świadczenie honorowe – obecnie jest to 4,5 tys. zł brutto. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę. Świadczenie przysługuje także osobom, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) – powinny one złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny. W Polsce zdecydowana większość stulatków to kobiety (85 %).

PKSkip to content