XLIX Sesja Rady Miejskiej w Mikstacie

Mikstacki samorząd wprowadził do budżetu na 2023 r. dwa zadania związane z finansowaniem remontu zabytkowej substancji sakralnej w naszej gminie. Pieniądze na realizację tych inwestycji pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz ze środków własnych parafii. 

Jak już informowaliśmy, parafie rzymskokatolickie w Kotłowie i Mikstacie pozyskały dotacje na remont substancji zabytkowej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pieniądze są przekazywane za pośrednictwem samorządu terytorialnego, a to oznacza, że konkretne projekty z tym związane musiały być wpisane do budżetu Miasta i Gminy Mikstat na 2023 rok. Radni dokonali tego na sesji, która odbyła się w środę, 27 września br. w MGOK w Mikstacie. Tego dnia zostały podjęte cztery uchwały, w tym  dwie w sprawie przyznania dotacji celowej na dofinansowanie 2 zadań: „Prace  remontowe w kościele romańskim z 1108 r. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie” i „Prace ratunkowe zabytkowej plebani parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Trójcy w Mikstacie”.

Dotacja na remont unikatowego kościoła romańskiego z 1108 pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie pozwoli na m.in. odsłonięcie i ekspozycję unikatowego wykopaliska archeologicznego w podziemiach świątyni.

Prace ratunkowe XIX-wiecznej zabytkowej plebanii parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Trójcy w Mikstacie obejmą wzmocnienie fundamentów, remont ścian zewnętrznych z malowaniem oraz wymianę unikalnego dachu naczółkowego z oknem powiekowym.

Przy okazji po raz kolejny wprowadzono do budżetu miasta i gminy na 2023 rok kilka zmian, tym razem związanych m.in. z finansowaniem dodatkowych zadań w sferze kultury, promocji i sportu, a ponadto niezbędna była zmiana  Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Mikstat na lata 2023 – 2028.

PKSkip to content