100 lat to za mało

Pani Jadwiga Wróbel lubi codziennie wypić dobrą kawę. Na pewno jej to służy, bo w poniedziałek, 12 października br. świętowała 100. urodziny. Z tej okazji z kwiatami odwiedzili ją Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu i Halina Zadka, kierownik mikstackiego Urzędu Stanu Cywilnego składając życzenia również w imieniu Łukasza Dybula, przewodniczącego Rady Miejskiej w Mikstacie.  Ksiądz proboszcz Krzysztof Ordziniak życzył jubilatce natomiast przede wszystkim zdrowia.

Przyszła na świat 12 października 1920 r. w rodzinie Kaniów z Kotłowa. Miała 3 siostry i 5 braci. W Kotłowie spędziła dzieciństwo i młodość, tutaj chodziła do szkoły podstawowej. Jednym z jej kolegów ze szkolnej ławki był Feliks Wróbel, za którego po kilkunastu latach wyszła za mąż. Droga na ślubny kobierzec nie była jednak usłana różami, bo po wybuchu II wojny światowej, na początku okupacji Pani Jadwiga trafiła “na roboty” do Niemiec, gdzie pracowała w gospodarstwie rolnym. Szczęśliwie przetrwała ten ciężki czas, mogła wrócić do Polski i założyć z Feliksem rodzinę.

Po wojnie i ślubie młodzi Wróblowie przeprowadzili się do Mikstatu – tutaj urodziła się piątka ich dzieci (3 córki i 2 synów); tutaj wybudowali swój rodzinny dom. Pani Jadwiga zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Mąż zmarł w 1989 r., odeszli także jej bracia i siostry.

Seniorka rodziny Wróblów 12 października świętowała swoje setne urodziny w gronie najbliższych. Pani Jadwiga doczekała się 12 wnuków, 9 prawnunków i jednej praprawnuczki. Jubilatka lubi dobrą kawę, wypija jedną filiżankę dziennie. Nie lubi za to chorować i chodzić do lekarza. W jej wypadku taka recepta na długie życie się sprawdziła.

Z okazji setnych urodzin jubilatkę z gratulacjami i kwiatami odwiedzili mikstaccy samorządowcy, którzy przekazali też życzenia od poseł Katarzyny Sójki i dyplom gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego. .

Liczba stulatków w Polsce rośnie z roku na rok. W roku ubiegłym oddziały ZUS wypłacały świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków, to o 200 więcej niż jeszcze w 2018 r. Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę. Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.



Skip to content