Niezwyczajni goście w Mikstacie
Przodkowie Phila Brilla z Nowego Jorku, Amerykanina żydowskiego pochodzenia osiedlili się w Mikstacie w początkach XIX w. Jeszcze przed II wojną światową rodzina Brillów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Po latach ich potomek Phil Brill postanowił odtworzyć historię swoich przodków; zaczął przyjeżdżać do Polski i nawiązał kontakt z mikstackimi samorządowcami.
5 sierpnia br. mieliśmy zaszczyt gościć Phila Brilla w mikstackim magistracie. Odwiedził nas ze swoją rodziną; żoną, synem, synową oraz wnukiem.
Został przyjęty przez Burmistrza Mikstatu Henryka Zielińskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Dybula. Spotkanie toczyło się w atmosferze wspomnień o mikstackich Żydach i przekazaniu historii kolejnym pokoleniom. Pamięć, historia, wdzięczność, tolerancja, przyzwoitość – słowa, które przychodzą na myśl oraz znajdują potwierdzenie w faktach, zachowaniach i postawach, gdy mamy na myśli rodziny żydowskie mieszkające na naszym terenie. Goście wraz z gospodarzami wspólnie wybrali się na cmentarz żydowski przypominający nazwiska żydowskich mieszkańców miasta. Pomnik powstał z inicjatywy Phila Brilla w porozumieniu z burmistrzem Mikstatu. Następnie goście odwiedzili Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mikstacie przy ulicy Chopina – miejsce, gdzie na terenie gminy Mikstat była synagoga, powstała jeszcze przed 1856 rokiem. Z czasem zastąpiono ją nowym budynkiem z czerwonej cegły. Budynek przetrwał do współczesności. W 1961 roku poddano go przebudowie na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach 70. i 80. XX w. działało w nim kino „Śnieżka”, a obecnie jest także siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Rodzina Brillów odwiedziła nie tylko Mikstat. Za sprawą nowojorczyka Phila Brilla, jego najbliżsi mają okazję poznać Polskę m.in. Warszawę, Kalisz, Kępno, Wrocław, Kraków).