Nocne kino w Mikstacie

W przededniu święta patrona miasta liczne grono widzów obejrzało w „Letnim kinie na św. Rocha” film z 1993 r, „Mój Mikstat” Macieja Żurawskiego oraz reportaż z 1997 r. z odpustu św. Rocha w Mikstacie.

Bardzo dużo osób skorzystało w sobotni wieczór, 13 sierpnia br. z zaproszenia Henryka Zielińskiego, burmistrza Mikstatu do „Letniego kina na św. Rocha”. Na parkingu za urzędem można było zobaczyć nagrodzony przez Fundację Kultury oraz Prezesa TVP  film „Mój Mikstat” z 1993 r. oraz dzięki uprzejmości Fundacji Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu relację z „Odpustu w Parafii św. Rocha” z 1997 r.

Maciej Żurawski po pokazie „Mojego Mikstatu” mówił o okolicznościach powstania i kręcenia swojego filmu oraz wspominał lata dzieciństwa spędzone w Mikstacie, gdzie mieszkali jego dziadkowie (przy okazji zachęcamy do lektury wywiadu z autorem w najnowszym numerze „Gazety Mikstackiej”).

Drugi film powstał na podstawie materiałów z archiwum ks. dr. Jerzego Rasiaka, pochodzącego z Mikstatu kapłana Archidiecezji Wrocławskiej, twórcy Ośrodka Audiowizualnego w stolicy Dolnego Śląska, piewcy rodzinnego miasteczka i kultu św. Rocha, który odszedł w grudniu 2021.

Wieczorny seans przygotował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mikstacie: dyr. Witold Ślęzak  i Krzysztof Wróbel, z logistycznym wsparciem Marka Białkowskiego (UMiG). Widzowie mogli także skosztować pyszne ciasta przygotowane specjalnie na tę okazję przez panią Janinę Wróbel.

PKSkip to content