Odpust Św. Rocha 2024 – kolejny rok z piękną tradycją w Mikstacie

Jak co roku, nieprzerwanie od ponad trzystu lat w Mikstacie odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Uchwałą Rady Miejskiej z 2007 roku Św. Roch stał się patronem Miasta Mikstat.

W 2015 r. uroczystość została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Jest to okazja dla pielgrzymów, turystów oraz mieszkańców, młodszych i starszych do wzięcia udziału w pięknej tradycji. Świadczy to o wierze wszystkich, którzy przybyli i powierzyli swoje zwierzęta pod opiekę św. Rocha. Dzięki tej widowiskowej uroczystości Mikstat gości coraz więcej turystów, którzy chętnie przyjeżdżają ze swoimi zwierzętami.

W tym roku naszemu niezwykłemu wydarzeniu przewodniczył J.E. Ksiądz Bp Senior Antoni Długosz. Mieliśmy okazję i zaszczyt wysłuchać koncertu Góralskiej Hory oraz Księdza Bp Seniora Antoniego Długosza. W ramach podziękowania za przybycie Burmistrz Miasta Henryk Zieliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Dybul wręczyli Biskupowi „Legendy Wielkopolski”, w której można przeczytać legendy dotyczące m.in. naszego regionu.

Jak co roku pojawiły się przepięknie przystrojone zwierzęta m.in. konie, psy, koty, ptaki, żółwie, alpaki i wiele innych. Właściciele dbają by w tym dniu ich zwierzęta prezentowały się wyjątkowo pięknie. Poza elementem widowiskowym obrzęd błogosławieństwa zwierząt ma wymiar głęboko religijny. Św. Roch chroni zwierzęta przed chorobami, ale także wpływa na ich właściwe traktowanie.

W święto patrona miasta angażują się też harcerze – I Szczep ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich. Z ich inicjatywy groby bohaterów walk niepodległościowych oznaczane są barwami narodowymi.

Kolejną atrakcją w Mikstacie są tzw. „budy”. Jarmark, który cieszy najmłodszych. Jest to bajkowa przestrzeń dla dzieci, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Jest kolorowo i radośnie. Stoiska z zabawkami, balonami, słodkościami ucieszy każde dziecko.

Tę niezwykłą uroczystość w Mikstacie warto obejrzeć i przeżyć. Jest w naszej społeczności siła wiary i tradycji.

Fot. Jacek Sikora



Skip to content