Pierwsza była synagoga

Na odnowionej elewacji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ulicy Chopina w Mikstacie, przy drzwiach wejściowych do budynku została zamontowana tablica przypominająca, że budynek ten został wybudowany przez Gminę Żydowską jako jej synagoga. 

Budynek dawnej synagogi powstał 119 lat temu i po II wojnie światowej został przebudowany na Dom Strażaka; od lat część obiektu zajmuje także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Niedawno na ścianie przy drzwiach wejściowych do MGOK-u została zamontowana tablica z wizerunkiem Synagogi Gminy Żydowskiej w Mikstacie z początku XX wieku. To kolejny świadectwo historycznej obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście; wcześniej przy dawnym cmentarzu żydowskim stanął obelisk z tablicą, na której wykuto nazwiska mikstackich Żydów.

Tablica upamiętniająca dawną synagogę została zaprojektowana i zamontowana przez Krzysztofa Wróbla, mikstackiego plastyka, grafika komputerowego, współtwórcę portalu historycznego starymikstat.pl. Wcześniej podobne tablice, upamiętniające kilka postaci związanych z naszym miastem (pedagoga Ewarysta Estkowskiego, medyków: Stanisława Krzywańskiego, Franciszka Dutkiewicza, Wojciecha Sembereckiego i Leokadii Stodolnej) pojawiły się na budynku starej szkoły przy ul. Kaliskiej oraz w holu wejściowym nowego ośrodka zdrowia w Mikstacie.

PK 

Budynek dawnej synagogi powstał 119 lat temuSkip to content