Wyruszyli z Kotłowa, zginęli pod Kluskami
Ochotnicy z parafii kotłowskiej i mikstackiej, którzy przyłączyli się do powstania styczniowego zginęli 22 kwietnia 1863 r. na polu walki pod Kluskami w powiecie wieluńskim. W 160. rocznicę bitwy, na polanie w pobliżu miejsca starcia z Moskalami, grupy rekonstrukcyjne odtworzyły przebieg krwawej potyczki, w której życie za ojczyznę oddał ks. Stanisław Klemczyński, proboszcz parafii w Kotłowie oraz jego towarzysze z oddziału. Uroczystości zorganizowała gmina Pątnów, a wśród gości honorowych byli: Henryk Zieliński – burmistrz Mikstatu i Bogdan Małecki – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mikstackiej.
Dzień po 160. rocznicy bitwy pod Kluskami, w której zginęli powstańcy styczniowi z ziemi mikstackiej – w niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. – na miejscu starcia zorganizowano historyczną rekonstrukcję, którą na żywo śledziło kilkaset osób. Przed rozpoczęciem pokazu samorządowcy i organizacje społeczne, w tym delegacja z Mikstatu, złożyły kwiaty i zapaliły znicze na cmentarzu w Dzietrznikach, gdzie w zbiorowej mogile zostali pochowani powstańcy z oddziału Franciszka Parczewskiego polegli pod Kluskami.
Rocznica bitwy z 22 kwietnia 1863 r. obchodzona jest od lat, ale po raz pierwszy w ramach obchodów jubileuszu pokazano efektowne widowisko przygotowane pod patronatem samorządu pątnowskiego z udziałem kilku grup rekonstrukcyjnych. Z okazji wydarzenia ukazała się także ciekawa i bogato ilustrowana publikacja autorstwa Jacka Olczyka, wójta gminy Pątnów, zatytułowana „Bitwa pod Kluskami (22 kwietnia 1863 r.)”
Organizatorom sprzyjała pogoda i wokół polany, na której odtworzono przebieg starcia oddziału powstańczego z przeważającymi siłami wojsk carskich, zebrało się kilkaset osób, które z uwagą obserwowały na żywo efektowne przedstawienie. Warto podkreślić, że scenarzyści widowiska uwypuklili postać ks. Stanisława Klemczyńskiego, który był jedną z kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych po stronie powstańców.
Podczas rozmowy z wójtem Pątnowa, burmistrz Mikstatu dziękując za zaproszenie na obchody rocznicy bitwy pod Kluskami pogratulował Jackowi Olczykowi atrakcyjnego widowiska i ciekawej publikacji. Przy okazji Henryk Zieliński podzielił się z gospodarzem uroczystości istotnymi informacjami, jakie sam zebrał na temat proboszcza z Kotłowa oraz jego kotłowskich i mikstackich towarzyszy z oddziału powstańczego.
Warto też dodać, że w przeddzień 160. rocznicy bitwy pod Kluskami burmistrz Henryk Zieliński i poseł Katarzyna Sójka w kościele romańskim w Kotłowie zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą ks. Stanisława Klemczyńskiego oraz pozostałych ochotników, którzy za udział w powstaniu styczniowym zapłacili cenę życia.
PK