Gościliśmy samorządowców z Warmii i Mazur

Samorządowcy z Warmii i Mazur zapalili znicz na grobie swojego krajana ks. Bernarda Langkaua, urodzonego na Warmii wieloletniego proboszcza parafii mikstackiej, który spoczywa na cmentarza u stóp kościoła św. Rocha w Mikstacie.

Grupa samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach wizytowania Wielkopolski w piątek, 1 października odwiedziła także Mikstat. Burmistrz Mikstatu Henryk Zieliński powitał gości w mikstackim klubie seniora i zaprosił do obejrzenia multimedialnej prezentacji naszego miasta i gminy. Bardzo ciekawą prezentacje przedstawił także ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który przybliżył gościom szkołę św. Rocha oraz uroczystości związane z odpustem i ceremonią święcenia zwierząt w święto patrona miasta. Z klubu samorządowcy przejechali do Diecezjalnego Sanktuarium Św. Rocha w Mikstacie, gdzie Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego w obecności swoich koleżanek i kolegów zapaliła znicz na grobie ks. Bernarda Langkaua, z pochodzenia Warmiaka, proboszcza w Mikstacie w latach 1954-1983. Sylwetkę kapłana przedstawił burmistrz Zieliński, przypominając jego perypetie okupacyjne, pobyt w sowieckim obozie po wojnie oraz długoletnią posługę kapłańską w Mikstacie. – Ks. Langkau założył w Mikstacie orkiestrę dętą, która grała na uroczystościach kościelnych, ale także podczas świąt państwowych i przy innych okazjach. Z własnych funduszy kupił instrumenty i zachęcał młodzież do nauki gry na nich przekonując, że to zawsze się w życiu przydaje, a nawet może ocalić życie. Jako przykład podawał siebie, bo to, że przetrwał pobyt w obozie sowieckim i mógł wrócić do Polski zawdzięczał umiejętności gry w orkiestrze, czym zaskarbił sobie sympatię Rosjan – mówił Henryk Zieliński. Ks. Bernard Langkau w 1954 r. objął parafię w Mikstacie. 24 lutego 1965 r. dokonał poświęcenia kaplicy w domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Kaliskiej. Przeprowadził prace remontowe przy kościele farnym i kościele św. Rocha. Ufundował 2 dzwony do kościoła farnego a w 1970 r. zorganizował parafialną orkiestrę dętą. Od 1983 r. przebywał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu, gdzie zmarł 16 maja 1984 r. Jego prochy spoczęły na cmentarzu parafialnym w Mikstacie.

W zabytkowym drewnianym kościele św. Rocha goście z ciekawości wysłuchali także opowieści kustosza ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka o Rochu z Montpellier i kulcie tego świętego od ponad 300 lat pielęgnowanym w Mikstacie.

PK



Skip to content