„Jak rzyć…”, czyli sztuka przeżycia

Polonista (z wykształcenia), satyryk, radiowiec, aktor oraz pracownik techniczny i palacz (w teatrze „Kalambur”), człowiek o wybitnym poczuciu humoru i dobrej pamięci, przeuroczy gawędziarz – czyli Stanisław Szelc, z którym zarówno w książce, jak i w Mikstacie rozmawiał Maciej Żurawski. Obaj panowie byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Mikstacie na spotkaniu literackim  w Klubie Seniora.   

Stanisław Szelc, popularny satyryk ze słynnego wrocławskiego kabaretu Elita (także radiowa audycja „Studio 202”) rozmawiał z Maciejem Żurawskim, dziennikarzem, reportażystą i pisarzem dobrze znanym w Mikstacie o książce pt. „Jak rzyć. Niesamowite przygody Stanisława Szelca spisane przez Macieja Żurawskiego”. Panowie przyjechali do naszego miasta na zaproszenie miejscowej Biblioteki Publicznej, a spotkanie w Klubie Seniora odbyło się 29 czerwca.

Kto nie był, niech żałuje, bo wrocławianin urodzony w Kazachstanie, wychowany w Miliczu i na ulicach Wrocławia okazał się świetnym gawędziarzem i przeuroczym człowiekiem. Panowie w rozmowie wracali do czasów dzieciństwa Stanisława Szelca w sercu Azji, strasznych warunków i głodu, z jakimi musieli się zmierzyć polscy Sybiracy w latach 40. ubiegłego wieku, repatriacji do Polski, dzieciństwa i młodości spędzonych w dolnośląskim Miliczu i we Wrocławiu. Pan Stanisław opowiadał o losach rodziny Szelców, o ojcu, matce i siostrach, ale także o swoich 10-letnich studiach polonistycznych, pracy w awangardowym teatrze „Kalambur” (jako palacz w kotłowni, pracownik obsługi technicznej, wreszcie aktor i autor tekstów). Nie zabrakło oczywiście wątków związanych z kabaretem Elita we Wrocławiu i audycją „Studia 202” w PR III Polskiego Radia oraz wspomnień o nieżyjących już kolegach: Andrzeju Waligórskim i Janie Kaczmarku.

Nie wiadomo kiedy minęło 100 minut od rozpoczęcia spotkania, a słuchaczom było jeszcze mało i chętnie zatrzymaliby gości z Wrocławia na dłużej w Mikstacie. Na szczęście jest książka, wywiad rzeka Macieja Żurawskiego ze Stanisławem Szelcem, którą można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Mikstacie i przeczytać, żeby dowiedzieć się jak żyć…

PK



Skip to content