Pod opieką św. Floriana

Strażacy ochotnicy z miasta i gminy Mikstat uczcili dzień swojego patrona św. Floriana podczas mszy świętej w mikstackiej farze. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu i Łukasz Dybul, przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie.

Na co dzień wykonują swoje obowiązki ratując z pożaru ludzi i ich dobytek, pomagając ofiarom wypadków drogowych, zabezpieczając imprezy publiczne itp. W czasach pandemii na druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej spadły dodatkowe obowiązki związane z utrzymywaniem bezpieczeństwa higienicznego i publicznego. W tym roku już po raz kolejny świętowali dzień swojego patrona św. Floriana w cieniu groźnej epidemii, która zakłóca normalne funkcjonowanie społeczne. 4 maja br. strażacy ochotnicy z OSP Mikstat, OSP Komorów i OSP Kaliszkowice Kaliskie spotkali się na uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Mikstacie, żeby zaakcentować swoją obecność i nieustanną służbę na rzecz społeczności lokalnej, której wartość i wagę można szczególnie docenić w sytuacjach zagrożenia publicznego, kiedy liczy się odwaga, odpowiedzialność i doświadczenie organizacyjne.

Podczas mszy ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Mikstacie podkreślał trud i poświęcenie strażackiej braci, zaangażowanie druhów w pielęgnowanie tradycji oraz ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa zbiorowego. Osobiście podziękował także wicemarszałkowi K. Grabowskiemu za wspieranie OSP z naszej gminy oraz efektywną współpracę także w obszarze ochrony zabytków.

Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych OSP Mikstat i OSP Kaliszkowice Kaliskie przemaszerowali przez miasto.

PK, fot. Jacek Sikora

 Skip to content