Godni uznania i szacunku

Pierwsze sakramentalne „ślubuję miłość …” powiedzieli sobie 55, 50 i 25 lat temu a teraz z nieukrywanym wzruszeniem odnowili przysięgę małżeńską przed kapłanem przy ołtarzu i przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. 21 par z miasta i Gminy Mikstat świętowało w środę swoje jubileusze: Złote, Szmaragdowe i Srebrne Gody.

O wartości małżeństwa i obietnicach składanych przy ołtarzu mówił ks. dziekan Krzysztof Ordziniak, który w kościele w Mikstacie odprawił mszę świętą dla 21 par jubilatów świętujących okrągłe rocznice swoich związków. Mikstacki proboszcz przywoływał cytaty z kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, dla którego rodzina i małżeństwo stanowiły fundamenty wiary i polskości.

Cywilna część uroczystości tradycyjnie odbyła się na „Zielonym Wzgórzu”, gdzie na jubilatów czekały już dzieci ze świetlicy środowiskowej w Mikstacie prowadzonej przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Występ dziewcząt i chłopców został przyjęty z dużą satysfakcją, a opiekująca się trzódką młodych wykonawców siostra Joanna Szewczyk, niczym najlepszy wodzirej, wciągnęła do wspólnej zabawy wszystkich uczestników tego wydarzenia. Sami jubilaci bawili się w środę zapewne nie gorzej niż na swoim weselu…

Po występach artystycznych przyszła kolej na odnowienie cywilnej przysięgi małżeńskiej i wręczenie medali, które za długoletnie pożycie przyznał jubilatom świętującym Złote Gody Prezydent RP. – Dostojni Jubilaci, minęło już wiele lat jak ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz wspólne życie aż do śmierci. Przyrzeczenie to składaliście w pełni wiary w to, że nie zawiedziecie się na sobie, że będziecie ze sobą zawsze, w chwilach dobrych i złych, w czasie radości w czasie smutku – mówiła prowadząca uroczystość Halina Zadka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mikstacie. Na jej prośbę jubilaci odnowili przysięgę mówiąc: „W dniu Naszych godów wyrażam mojej żonie/mężowi serdeczne podziękowanie za okazaną mi miłość, przywiązanie i opiekę oraz przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było nadal zgodne, szczęśliwe i trwałe .”

Odznaczenia wręczali samorządowcy: Henryk Zieliński – burmistrz Mikstatu, Łukasz Dybul – przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie i Tomasz Maciejewski – przewodniczący Rady Powiatu Ostrzeszowskiego. – Małżeństwo, z dwóch linii przerywanych tworzy jedną ciągłą, stawia przed dwoma pozbawionymi celu życiami zadanie i podwaja siłę każdego z nich do jego wykonania; daje dwóm wątpiącym naturom powód do życia i coś, dla czego warto żyć – mówił burmistrz Zieliński. – Drodzy Jubilaci. Nisko kłaniamy się Wam. Bo rocznica ślubu to niezwykły moment. To chwila, gdy my samorządowcy możemy okazać Wam szacunek. Szacunek za to, ze jesteście ze sobą tyle lat. Że pokazujecie innym, że można. Że podejmując przed laty decyzje wybrania się we wspólną podróż, wzajemnego wzruszenia i wzajemnego zauroczenia – podjęliście słuszną decyzję. I dziś po latach staliście się swoistym drogowskazem dla innych. „Podróżą każda miłość jest. Dlatego Wam, Drodzy Jubilaci, życzymy szczęśliwej podróży do kolejnych jubileuszy. Niech dobry los się kłania w pas. Sto lat, sto lat i jeszcze raz!”

Życzenia jubilatom składał także Tomasz Maciejewski stwierdzając, że pary, które razem przebyły tak długą drogę, zasługują na uznanie i głęboki szacunek.

PK

50-lecie pożycia małżeńskiego – Złote Gody świętowali:

Marianna i Jacek Dombek, Marianna i Edward Gniady, Helena i Kazimierz Jędrzejakowie, Stanisława i Józef Klepaczowie, Mieczyslawa i Czesław Kociembowie, Zofia i Bronisław Majowie, Barbara i Bogdan Małeccy, Helena i Jan Marek, Sabina i Leon Maury, Irena i Józef Pawlakowie, Teresa i Czesław Przybylscy, Maria i Jerzy Rycerscy, Urszula i Benedykt Szczepaniakowie, Mirosława i Stefan Tomczakowie, Helena i Mieczyslaw Witoniowie.

55-lecie pożycia małżeńskiego – Szmaragdowe Gody świętowali:

Teresa i Stanisław Głabiakowie, Lucyna i Jan Wróblowie.

25-lecie pożycia małżeńskiego –Srebrne Gody świętowali:

Mirosława i Piotr Bukowscy, Halina i Jan Gallasowie, Teresa i Andrzej Jaźwiec, Mirosława i Stanisław Przybyłowie.Skip to content