Mikstat w oku kamery

Archiwalne filmy z Mikstatu robią furorę w Internecie. Udostępniane przez mikstacki Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zdigitalizowane nagrania analogowe kręcone podczas Dni Mikstatu w 1991 roku oraz na dożynkach w 1994 i 2003 roku obejrzało w ciągu 2 tygodni ponad 30 tys. widzów. I to nie koniec, bo będą kolejne filmy wydobywane z archiwum.

Na czas epidemii koronawirusa życie kulturalne przeniosło się do Internetu. Tak zrobiło większość instytucji i placówek kulturalnych, w tym również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mikstacie. – Okazało się, że w naszym magazynie znajdują się między innymi nagrania filmowe z różnych uroczystości, które odbywały się w Mikstacie. Nagrania realizowane były na tradycyjnej taśmie filmowej, czyli analogowo, natomiast Witold Ślęzak, dyrektor MGOK-u postanowił je zdigitalizować, a więc ucyfrowić, żeby można było odtwarzać je na współczesnym sprzęcie i pokazywać również w Internecie – mówi Krzysztof Wróbel, pracownik MGOK-u, współtwórca portalu starymikstat.pl, zajmujący się obsługą strony internetowej Mikstatu. – Uznaliśmy, że akurat teraz, kiedy wszystkie imprezy i zajęcia w MGOK-u zostały zawieszone, jest dobry czas, żeby te nagrania udostępnić w sieci, na portalach społecznościowych. Przyznam szczerze, że spotkało się to z wielkim zainteresowaniem, które przekroczyło nasze wyobrażenia. Filmy kręcone przecież amatorską kamerą, na pewno niedoskonałe technicznie zdobyły naprawdę dużą popularność.

Dotychczas udostępniliśmy 3 filmy, które w ciągu dwóch tygodni miały ponad 29 000 odbiorców na Facebooku i około 2500 na kanale YouTube.

Krzysztof Wróbel co tydzień wrzuca do sieci kolejny film. Pierwszy nakręcił nieżyjący już Jerzy Szulczyński podczas dożynek w 1994 r. w Mikstacie. Było to też pierwsze od 17 lat święto plonów organizowane w mieście białej lilii i św. Rocha. – Film wzbudził duże zainteresowanie. Co ciekawe, po jego pojawieniu się w sieci odezwał się do mnie Tomasz Grzęda, który obiecał przekazać do publikacji nagranie z pierwszych oficjalnych Dni Mikstatu z 1991 roku. Nie ukrywam, że ta informacja mnie podekscytowała, bo dla wielu mieszkańców takie nagranie powinno być nie lada sensacją. Tomek dostał to nagranie od Arka Pawlaka, który występował wtedy na scenie, czyli był świadkiem i uczestnikiem tamtych uroczystości.

Pierwsze oficjalne, nazywane czasem „zerowe” – święto miasta organizowali Bolesław Narloch, ówczesny dyrektor MGOK-u w Mikstacie, Bolesław Zimorski, prezes OSP w Mikstacie, oraz grupa ówczesnej, fantastycznej mikstackiej młodzieży. Całość imprezy prowadził na scenie i koordynował Grzegorz Goździowski. Nagranie wykonał Władysław Rasiak. Cała czwórka niestety już nie żyje.

Trzeci z kolei film wrzucony do sieci został nakręcony w 2003 roku podczas dożynek powiatowych w Mikstacie, a autorem zdjęć jest także Władysław Rasiak. – Teraz przygotowuję do emisji w Internecie kolejne dwa filmy z naszego archiwum, które nakręcił pan Rasiak: z 11. Dni Ziemi Mikstackiej oraz z odpust św. Rocha z połowy lat. 90. Mam nadzieję, że również te nagrania zostaną przyjęte z zainteresowaniem. To część historii naszego miasta i okazja do nostalgicznej podróży w czasie, zwłaszcza dla tych, którzy w tamtych wydarzeniach uczestniczyli, a teraz mogą zobaczyć siebie i swoich znajomych na filmie.

Archiwalne filmy z Mikstatu można oglądać na portalu społecznościowym Facebook, na trzech kontach:

Kto ich jeszcze nie widział powinien to jak najszybciej nadrobić. Przy okazji apelujemy o przejrzenie domowych zasobów archiwalnych, w których być może znajdują się inne ciekawe nagrania z wydarzeń organizowanych w Mikstacie, którym warto podzielić się z innymi mieszkańcami. Posiadaczy takich nagrań prosimy o kontakt (najlepiej na Facebooku) z Krzysztofem Wróblem.

PKSkip to content