Za ojczyzny odzyskanie…

Podczas Narodowego Święta Niepodległości w Mikstacie flaga białoczerwona załopotała na wietrze, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i „Rotę” a na zakończenie uroczystości uczestnicy manifestacji częstowali się pysznymi rogalami świętomarcińskimi. O wolności, niepodległości i nie zawsze łatwym patriotyzmie mówili burmistrz Henryk Zieliński – na wiecu oraz ks. dziekan Krzysztof Ordziniak – podczas wcześniejszej uroczystej mszy świętej za ojczyznę.

Mikstaczanie jak co roku gremialnie i całymi rodzinami uczestniczyli w obchodach 11 listopada, kiedy świętujemy rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości po wielu latach zaborów. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, którą odprawili ks. kan. Krzysztof Ordziniak – dziekan Dekanatu Mikstackiego oraz ks. kan. Andrzej Grabański.

Po mszy pochód uczestników z pocztami sztandarowymi, samorządowcami, strażakami, harcerzami, przedstawicielami organizacji społecznych i mieszkańcami prowadzony przez Parafialna Orkiestrę Dętą przeszedł na Rynek w Mikstacie, gdzie przy dziękach naszego hymnu harcerze wciągnęli na masz polską flagę. Burmistrz Mikstatu odebrał meldunek od dowódcy wiecu Mariusza Ciechanowskiego a następnie zwracając się do mieszkańców przywołał różne drogi, jakimi mieszkańcy ziemi mikstackiej zmierzali ku niepodległej i odrodzonej Polsce.

W trakcie uroczystości burmistrz Henryk Zieliński, w asyście Łukasza Dybula – przewodniczącego Rady Miejskiej w Mikstacie i Roberta Rokickiego – prezesa Zarządu M-G OSP w Mikstacie wręczył zasłużonym strażakom ochotnikom medale za zasługi dla pożarnictwa:  srebrnym został odznaczony druh Krzysztof Fiszer, a brązowymi druhowie Piotr Kłokowski, Mateusz Mazur, Arkadiusz Sowijak i Ignacy Walas.

Po wiecu ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich na poczęstunek pysznymi rogalami świętomarcińskimi.

PK

Foto: P. KlimekSkip to content