Szczepmy się dla siebie i swoich bliskich

Aktualnie w powiecie ostrzeszowskim najwyższy poziom zaszczepienia jest w mieście i gminie Mikstat, gdzie dotychczas dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło 45,3 % dorosłych mieszkańców. Wielkość covidowej fali jesienią zależeć będzie przede wszystkim od poziomu zaszczepienia, mówią epidemiolodzy. Czyli więcej zaszczepionych, to mniej ciężko chorych i zmarłych, mniej dramatycznych sytuacji w szpitalach i mniejsza groźba lockdownu.

– Dzięki odpowiedzialności mieszkańców miasta i gminy oraz zaangażowaniu personelu ośrodka zdrowia w Mikstacie mamy aktualnie najwyższy poziom zaszczepienia w powiecie ostrzeszowskim. Dziękując „za już” proszę „o jeszcze”, bo im większy odsetek zaszczepionych, tym wyższe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie wśród osób starszych, które najbardziej są narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem. W imię odpowiedzialności i solidarności międzypokoleniowej apeluję o zaszczepienie się przede wszystkim do tych osób, które mieszkają w jednym domu z seniorami – mówi Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu.

Informacje na temat poziomu zaszczepienia w poszczególnych gminach można znaleźć na portalu gov.pl – aktualne dane dotyczące miasta i gminy Mikstat są następujące: zaszczepieni minimum jedną dawką – 2798 osób, zaszczepieni w pełni – 2714 osób, procent w pełni zaszczepionych – 45,3 (https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin#/ranking).

W I kwartale 2021 r. nieobecnych w pracy z powodu COVID-19 było 207 tys. Polaków łącznie przez 1 mln 600 tys. dni. Infekcja koronawirusem stała się tym samym szóstą pod względem liczby wystawionych zwolnień przyczyną nieobecności w pracy.

Szczepienia są cały czas dobrowolne; rząd z jednej strony zachęca do szczepień (np. poprzez loterię z nagrodami dla zaszczepionych), a z drugiej dyskutowane są (na razie) rozwiązania „przymusowe” – np. obowiązkowe szczepienia (przynajmniej w wybranych branżach, w administracji publicznej, służbie zdrowia itp.); różnego rodzaju ograniczenia dla niezaszczepionych na imprezach sportowych, kulturalnych; wysyłanie ludzi na urlopy bezpłatne itd. Wprowadzanie kolejnych obostrzeń zależeć będzie na pewno od dynamiki zakażeń w kolejnych tygodniach i miesiącach, a to w dużej mierze zależy także od poziomu zaszczepienia mieszkańców. Dlatego szczepmy się dla dobra swojego i naszych bliskich.

PK

Szczepmy się dla siebie i swoich bliskichSkip to content