Holenderska wizyta w Mikstacie

W ubiegłym tygodniu świetlicę środowiskową w Mikstacie prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi odwiedzili Holendrzy z fundacji Stichting Intentio.

W środowe przedpołudnie zawitali do naszej świetlicy niezwykli goście: Peter Methorst i Kishan Soekhoe z fundacji Stichting Intentio z Holandii. Dzieci z wielką radością przyjęły zagranicznych gości. Pierwszego dnia odbył się konkurs plastyczny, zwycięzcy otrzymali medale. Następnie dzieci montowały i ozdabiały karmniki dla ptaszków. Kolejną atrakcją były holenderskie chodaki, które po ozdobieniu służyły jako podpórka dla długopisu. W między czasie dzieci grały w bingo i częstowały się holenderskimi przysmakami.

W drugi dzień rozpoczął się od shopping . W całym naszym domu, nie tylko w świetlicy były porozkładane nowe rzeczy, posegregowane tematycznie. Każde dziecko mogło „kupić” (za jeden uśmiech określoną liczbę rzeczy, np. dwie bluzki, jedną czapkę itp. W między czasie trwały warsztaty. Dzieci ozdabiały słoiczki masą modelującą i guziczkami. Mogły pozować do zdjęć, a następnie samemu wykonać ramkę. Namalować prawdziwe obrazy na płótnie, wykonać gobelin przy pomocy gwoździ i włóczki, wygrawerować obrazki i napisy na szklance, itp. Dzień zakończył się wspólną zabawą. Wszelkie możliwe lasery, światła i wytwornica dymu. Dzieci bawiły się świetnie.

Trudno się było rozstać, dzieci przygotowały niespodzianki w ramach podziękowania, a nasz Pan Burmistrz Henryk Zieliński zaopatrzył naszych gości we wszelkie możliwe pamiątki z Mikstatu.
W piątek rano nasi przyjaciele z Holandii wyruszyli do swojego domu. Zostaną w naszych sercach i modlitwie.

s. Joanna Szewczyk

Powstała w 2008 r. w Holandii fundacja Stichting Intentio pomaga dzieciom z ubogich rodzin, placówek opiekuńczych i wychowawczych. Wolontariusze SI odwiedzają domy dziecka, organizują zajęcia, gry i zabawy sportowe dla dzieci; zbierają dla nich ubrania, zabawki, sprzęt sportowy i komputerowy itp.Skip to content