Menu główne

Spotkanie harcerzy i skautów w Warszawie

23 Lutego 2020 r dzięki pomocy Burmistrza Mikstatu pana Henryka Zielińskiego mogliśmy pojechać do Warszawy i wziąć udział w Mszy Świętej harcerskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Do Warszawy pojechali harcerze z drużyn w Mikstacie, Bukownicy i Ostrzeszowie które wchodzą w skład 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im.Powstańców Wlkp. Razem z harcerzami z 1 Szczepu pojechał kapelan Hufca ks Krzysztof Ordziniak dotychczasowy opiekun duchowy naszego Szczepu .
Wyjechaliśmy wcześnie rano bo do Warszawy mamy ponad 300 km a chcieliśmy jeszcze przed mszą zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego które zrobiło na nas bardzo duże wrażenie .Czuć w tym budynku ducha Historii przecież te mundury i wszystkie sprzęty wojskowe to nie repliki tylko prawie wszystkie są oryginalne. To w nich żołnierze przemierzali pola bitew i w nie wsiąkała ich krew.

Z Muzeum udaliśmy się do Katedry Polowej gdzie wzięliśmy udział w Mszy Świętej ,Szczep wystawił poczet proporcowy . Po mszy wzięliśmy udział w spotkaniu wszystkich organizacji harcerskich i skautowych które działają w Polsce ,byli też harcerze z ZHP działającego poza granicami Polski . Spotkanie przybliżyło nam jeszcze bardziej postać patrona harcerzy bł .ks dh Wicka Frelichowskiego. Nasi harcerze wzięli udział w zajęciach o dh Wicku a dh Mateusz Ciechanowski reprezentował ZHP podczas otwarcia wystawy poświęconej setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły .
Dzisiejszy dzień to też nasze DMB bo mogliśmy bratać się z bratnimi organizacjami harcerskimi i skautowymi ,wymienić doświadczenia i spostrzeżenia oraz porozmawiać w braterskiej atmosferze. Odjeżdżając z Warszawy zrobiliśmy krąg puściliśmy iskierkę przyjaźni oraz zaśpiewaliśmy hymn Szczepu potem wsiedliśmy w Pana ,, Świstaka ” i ruszyliśmy w drogę powrotna do Mikstatu .
Bardzo dziękujemy dh Marysi i dh Mirkowi Dmuchowskim za pomoc w zorganizowaniu zwiedzania muzeum 🙂
Do zobaczenia na harcerskim szlaku przygody Czuwaj 🙂

FOTO : phm . Mariusz CiechanowskiSkip to content