XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W całym tygodniu poprzedzającym XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który obchodzony był w tym roku 17 listopada, uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Kaliszkowicach Ołobockich intensywnie trenowali mnożenie – jedną z kluczowych umiejętności wykorzystywanych w życiu codziennym.

Uczniowie wchodząc na lekcję i wychodząc z lekcji na przerwę odpowiadali na zadane przez nauczyciela działanie. Zabawa bardzo podobała się uczniom – chętnie ustawiali się w kolejce przed drzwiami sali lekcyjnej a nawet inicjowali tę formę rozpoczynania i kończenia lekcji.

Dzieci wykonały również plakaty przedstawiające w sposób graficzny wylosowane przez siebie działanie z tabliczki mnożenia. Przez kilka dni  w każdym miejscu w szkole można było spotkać ciekawe prace plastyczne i wzrokowo utrwalać tabliczkę mnożenia.

Zgodnie z mottem wydarzenia, w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia „Młodsi sprawdzają czy starsi dobrze tabliczkę mnożenia znają”. Tegorocznymi specjalistami w dziedzinie tabliczki mnożenia a zarazem „Egzaminatorami” byli uczniowie klasy IV, a uczniowie klasy V pełnili funkcję „Asystentów” nadzorujących pracę Egzaminatorów. Zanim jednak Egzaminatorzy i Asystenci zajęli się sprawdzaniem innych, sami musieli zdać egzamin, co w zasadzie było tylko formalnością 🙂. Uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele zdawali przed szanowną Komisją egzamin polegający na poprawnym wykonaniu pięciu wylosowanych przez siebie działań z mnożenia i dzielenia, a uczniowie klas I-II egzamin z dodawania i odejmowania. W zdecydowanej większości działania były wykonane bezbłędnie za pierwszym razem, natomiast osoby, którym zdarzyły się drobne pomyłki w obliczeniach – mogły ponownie przystąpić do egzaminu. Ostatecznie wszyscy zdali egzamin! W nagrodę każdy otrzymał imienny certyfikat, plakietkę oraz ołówek z wygrawerowanym napisem: „Ekspert Tabliczki Mnożenia 2023”.

Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w klasach IV-VIII zorganizowany był również konkurs na „Szkolnego Mistrza Szybkiego Mnożenia”. Zadaniem uczniów było poprawne wykonanie w określonym czasie jak największej ilości działań z mnożenia i dzielenia. Uczniowie z podekscytowaniem podeszli do konkursu a Laureatami zostali:

  • Agata Urban  – „Mistrz szybkiego mnożenia w klasach VI-VIII”
  • Marta Andrzejczak – „Mistrz szybkiego mnożenia w klasach IV-V”

Wyłoniono również Laureatów w konkursie na najładniejszą pracę plastyczną dotyczącą tabliczki mnożenia. Zostali nimi:

  • Natalia Szmaj – kl. IV
  • Mikołaj Chrobak – kl. V

Wszyscy Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Akcja przeprowadzona była sprawnie i w przyjemnej atmosferze. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klasy IV i V, którzy podjęli się niezwykle trudnej i żmudnej pracy w charakterze Egzaminatorów oraz Asystentów i wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem! Z odpowiedzialnością i wielkim zaangażowaniem Egzaminatorzy sprawdzali poprawność wszystkich działań wykonywanych przez zdających egzamin, wypisywali ekspertom certyfikaty, wręczali pamiątkowe plakietki i ołówki a Asystenci czujnym okiem pilnowali, by wszystko odbyło się zgodnie z zasadami. Zdających było sporo więc ekipa miała naprawdę dużo pracy, ale trzeba przyznać, że godnie stawiła czoła wyzwaniu.

Gratulacje dla Egzaminatorów, Asystentów, Laureatów konkursów i wszystkich „Ekspertów Tabliczki Mnożenia”! 🙂

 

                                                        Bernadetta Biała i Jadwiga TomaszewskaSkip to content