Maria Paszyńska w Mikstacie

30 marca 2023 r. odbyło się spotkanie autorskie z Marią Paszyńską, która została zaproszona przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Mikstat.

Maria Paszyńska to polska pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Ukończyła prawo na Uczelni Łazarskiego oraz iranistykę na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. By nauczy się języka tureckiego, dwa lata studiowała turkologię.

Zadebiutowała w 2015 roku powieścią „Warszawski niebotyk”, która znalazła się w finale I. Edycji konkursu „Promotorzy Debiutów” organizowanego przez Instytut Książki i Fundację „Tygodnika Powszechnego”. Powieść „Owoc granatu. Dziewczęta wygnane” została nominowana w plebiscycie portalu „lubimy czytać” do miana Książki Roku 2018 w kategorii powieść historyczna.

Autorka w swoich książkach przedstawia m.in. przedwojenną Warszawę, Imperium Osmańskie, wojenne losy stołecznego ogrodu zoologicznego prowadzonego przez Jana i Antoninę Żabińskich oraz tułaczkę Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej.Skip to content