PROJEKT EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BISKUPICACH ZABARYCZNYCH

23 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy realizację trzeciego zadania  z naszego szkolnego projektu!!!

Po zbiórce uczniów klas IV-VII, sprawdzeniu rowerów , przypomnieniu zasad poruszania po drodze wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową. Celem była Gajówka Namysłaki .Teren Nadleśnictwa Taczanów – Leśnictwo Biskupice Zabaryczne. Tam czekał na nas leśniczy, Dariusz Stendera, z którym współpracujemy od lat. Wspólna konwersacja wokół palącego się ogniska, tuż obok rozlewiska, które zamieszkują czaple, żurawie, kaczki, nawet bocian czarny  dotyczyła znaczenia lasu w życiu człowieka i zwierząt. Następnie ruszyliśmy dalej, by zrealizować główne zadanie –  posadzić sadzonki drzew: dębu szypułkowego, buka oraz lipy. Po udzielonej instrukcji sadzenia przez leśniczego zabraliśmy się z ochotą do pracy. To zadanie wykonywaliśmy z ogromnym zaangażowaniem. Pan leśniczy był z nas dumy! Wracając,  w kierunku ogniska ,zatrzymaliśmy się przy Pomniku Przyrody .Uczniowie zmierzyli obwód pnia dębu .  Idąc dalej , doszliśmy do ekosystemu łąki , o którym z leśniczym opowiedzieliśmy uczniom. Po trzech  godzinach ,wśród szumiących drzew,  przyjemnej aktywności , utrwalonych , przyswojonych nowych wiadomościach i umiejętnościach usiedliśmy wokół ogniska. Wsłuchując się w śpiew ptaków, obserwując drzewa, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami, słuchając opowieści leśniczego smażyliśmy kiełbaski, które z ogromnym apetytem zjedliśmy. Niezmiernie zadowoleni z pełnej realizacji naszego zadania ,pełni energii ruszyliśmy w drogę powrotną dojeżdżając bezpiecznie do szkoły.

 Las to istotny element który powinien na stałe zagościć w życiu człowieka. Wystarczy parę chwil aby poczuć uspokajającą energię która płynie prosto z natury. Cisza i spokój to pewniaki, które otrzymujemy za każdym razem, kiedy go przemierzamy!!!

Dziś na terenie Nadleśnictwa Taczanów , poprzez nasadzenie sadzonek drzew, zostawiliśmy ślad po sobie dla następnych pokoleń!!!!Wszyscy wiemy , jak ważną rolę odgrywa las!!!

Bardzo dziękuję leśniczemu , Dariuszowi Stenderze , że stworzył nam możliwość działań ,które pozostaną  dla przyszłych pokoleń.  Dziękuję  za wspólną , jakże ważną ,edukację proekologiczną dzieci. Wam  , drodzy uczniowie, dziękuję ,że podjęliście to zadanie z tak ogromnym zaangażowanie!!!

Będziemy tam wracać , by obserwować wzrost drzew!!!!

Dobrze jest człowiekowi żyć z głową w chmurach a myślom dać mieszkać pośród orłów ale musi on też myśleć o tym ,że im wyżej drzewo wspina się ku niebu, tym głębiej musi zapuścić korzenie w serce matki Ziemi!!

Jolanta GrzesiakSkip to content